Синдикат "Висше образование": Допълнително отпуснатите пари са крайно недостатъчни

Въпреки допълнителното финансиране, протест ще има
17 май 2024 15:35, Инна Ангелова
10
Синдикат "Висше образование": Допълнително отпуснатите пари са крайно недостатъчни
Снимка: БГНЕС

Председателят на синдикат "Висше образование и наука" към КНСБ доц. Лиляна Вълчева потвърди, че университетите ще получат поредица от допълнителни траншове, които са извън обещаните от правителството 12 милиона лева. Вчера се състоя среща между синдикатите и представителите на служебната власт.

След проведената среща е подписано постановление за 39 милиона лева. Тези пари, както стана ясно, университетите ги чакат от началото на тази година, но редовният кабинет така и не ги осигури. Тези пари са планирани в Бюджет 2024. Очаква се заплатите на асистенсите са се увеличат до 2100 лева със задна дата.

Университетите ще получат поредица от траншове извън обещаните от правителството 12 млн. лв. Това обясни в "Денят започва" доц. Лиляна Вълчева, председател на синдикат "Висше образование и наука", КНСБ.

"Това всъщност е принудително изпълнение на бюджета за 2024 година", посочи доц. Вълчева пред БНТ.

Договорени са и два допълнителни транша - единият е от 6,5 милиона лева и ще бъде предназначен за заплатите на академичния състав, а другите 7,5 милиона лева ше са за стипенсии за докторанти.

Доц. Вълчева обясни, че от януари университетите са в протестна готовност, защото никой не ги е чул в края на миналата година. "Декември направихме поредния протест, казахме всичко ясно и казахме нещата, изчислени до стотинка. Нито един лев не е сложен в излишък. Всички средства, които искаме от държавата, са описани в Закона за висшето образование, приети в Стратегията за висше образование".

Синдикатът е на мнение, че тези допълнително отпуснати пари от служебното правителство са крайно недостатъчни и не отразяват реалните нужди на академичния състав. "Тези 12 милиона покриват 5% увеличение, ние искаме 12%”, каза Вълчева и допълни, че отпуснатите пари трябва да са два пъти повече.

Тя допълни, че протестът на ВУЗ-овете на 20 май ще се състои. Преговорите със служебния кабинет вървят трудно. "На нас ни е ясно, че Министерството на финансите е оставено в тежко състояние и защо от 1 януари редовният кабинет не ни даде парите - защото няма пари в държавата”, посочи синдикатът.

Доц. Вълчева определи като лъжа твърдението, че ще отпаднат студентските такси. "Тези пари ги няма. Когато ги обявиха тези 150 милиона, седнахме с много от нашите студенти и докторанти, за да видим какво е. 2/3 от студентите са на издръжка на държавата и нямат нужда от тези пари, но пък с тях има възможност да повишим стипендиите, да удовлетворим заплатите".
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


10
Още по темата: ВУЗзаплатистипендии
Още от Образование
Вариант 15 се падна на матурата по БЕЛ
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
8
0
 
2
 
! Отговори
До Анонимен 8 преди 2 седмици
Не знам как е днес в УАСГ. Но в ИСИ през соца не приемаха ли по параграфи с предимство? Приемаха. Там учиха двама мои умни съученици и една крайно не-умна, но и тя стана строителен инженер. Един от зам.ректорите на ИСИ от онова време уреди прием и после закрила на момче-алкохолик, чиято майка пък уреди като редовна аспирантка в БАН племенницата на този зам.ректор,изключително мързелива и малко знаеща. После я закриля чак докато племенницата се хабилитира с десетина публикации без стойност.
7
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
До ВъпросСинът ми завърши в 1998 г. ИСИ (сегашният УАСГ), в САЩ е от 2000г. За две години взе 20 изпити, в т.ч. два по щатско и държавно законодателство. Стъпи на краката си след около 10 години. Мнението му е, че при повечето изпити почти няма разлика в нивото на изпитите, но много се държи на това на проектите и срока за изпълнението им. Имайте предвид, че ИСИ беше един от институтите, в който трудно се вземаха изпити и се изискваха сериозни знания.
6
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
А 54 ВУЗ- а на 5,8 млн. жители на БГ са излишни и безсмислени.От МОН много закъсняха с премахването на половината от тях заедно с преподавателите и помощния персонал. Опомнете се!
5
0
 
5
 
! Отговори
Ника преди 2 седмици
Вузове,за съжаление и СУ,приемащи студенти на килограм,даващи дипломи на килограм,бълващи( без извинение) неподготвени кадри на килограм...Тъжно и обидно за хора,завършили образованието си с четене,учене( не с преписване) и след "навършване на годините", възнаградени със средства за оцеляване.
4
0
 
8
 
! Отговори
ГосподаПреподаватели преди 2 седмици
Парите според вас не били достатъчно. Но много повече от достатъчен е броят на висшите учебни заведения у нас. "Произвеждате" огромно количество висшисти, за които в България няма работни места. Ние, данъкоплатците финансираме образованието на хора, които ще бъдат принудени да си търсят хляба в чужбина или да предпочетат в родината си професии, за които полученото при вас образование няма да е нужно.
3
0
 
14
 
! Отговори
Да преди 2 седмици
Реформи и тогава пари,не може в малка България с намаляващо населението да има толкова много университети....качеството го виждаме,трагедия.
2
0
 
10
 
! Отговори
бай Гошо преди 2 седмици
да де, ама по-неграмотно написан материал скоро не бях виждал. По-неграмотно е дори от материалите по украинския въпрос. Напълно в синхрон с нивото на масата от преподаватели в измислените БГ университети (с малка буква "у")
1
1
 
11
 
! Отговори
Въпрос преди 2 седмици
А аз къде да протестирам за това че БГ дипломата ми за висше образование буди насмешка от страна на европейските работодатели?