Решението на НС за регулация на надценката на хляба - предизборна агитация

КЗК била боксовата круша за политическите сили
21
Решението на НС за регулация на надценката на хляба - предизборна агитация
Снимка: Pixabay

Не знам дали сме бухалка или пауново перце, но ние – КЗК, играем ролята на боксова круша за политическите сили. Някои политици, не споменавам имена, защото сме в предизборна кампания, но ще ги кажа след изборите, в продължение на повече от 6 години се упражняват върху КЗК.

Това заяви в интервю пред БНР проф. Пламен Киров, член на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК).

"Нещо, което ме потресе, присъствал съм на изслушвания в икономическа комисия в НС, е, че едни и същи хора не си направиха труда да прочетат Закона за защита на конкуренцията, Закона за обществените поръчки и за концесиите. Особено ЗЗК!  Те не искат да разберат, че КЗК не определя цените, не е ценови орган. Политическото говорено по отношение на КЗК минава границите на приличие, аз ги разбирам, те изграждат политическата си дейност, като търсят удобна мишена и използват КЗК за боксова круша", коментира проф. Киров.
Той сподели, че може да има случаи, в които КЗК да не са били прави, да са допуснали грешка, но като цяло статистиката показва друго.

"В сектор "Обществени поръчки" за 2023 г. КЗК е образувала 1191 преписки за 12 месеца. Забележете, че от тях 1088 са по ЗОП, 102 по производства по ЗЗК и едно за концесия. От решенията на КЗК за ЗОП, само 38 са атакувани пред съда. Значи 38%, а останалите 60% се приемат като справедливи и законосъобразни, като
отменените от ВАС наши актове оп ЗОП са около 4%", аргументира се професорът.

В "Неделя 150" той бе попитан относно конкуренцията в болниците и здравеопазването.

"Изместваме центъра на проблема. В Конституцията се говори за здравеопазване, здравна грижа, а не за предоставяне на здрави услуги, разбира се те са свързани с търговска дейност. А тук става въпрос с опазване на здравето на хората. Здравето не може да бъде стока. Ние трябва да разберем, че гарантирането на здравна помощ, а не услуги, е задача на българското общество и българските политици.  Здравеопазването не е търговска дейност и не би трябвало да бъде пазар на услуги", обясни Пламен Киров.

За приетата фиксирана надценка на хляба той каза:
"Този проблем не е нов, с него се занимаваше КЗК още 2019 г. и излезе със заключение. Това, което направи НС е предизборна агитация. Подчертавам, че ниските цени са резултат от конкуренцията, а не от регулацията. Цените на 3 вида хляб ще бъдат ниски, но ще се предлагат други видове хляб, на които цената ще се вдигне. Интересно, е че други страни в Европа са прилагали ограничения на надценките, но в кратък период и ефектът е бил обратен."

Според него увеличените на цените на хранителни стоки от първа необходимост -  хляба, не се дължи на причини, свързани с търговията на дребно.

"Съвсем други са – инфлационни процеси, които не се борят с фиксирана надценка, процеси с геополитика, военни конфликти, доставки, внасяне на зърно, брашно от други пазари и др.", обясни представителят на КЗК.
Проф. Киров съобщи, че 2 години за секторен анализ изглеждат дълъг период, но такива секторни анализи изискват събирането на огромно количество на информация и анализирането не е лесно, този срок е обичаен по отношение на олиото.

"Всъщност през 2023 г. са образувани още 3 производства, насочени и предмет проучване за картел и неоснователно завишаване на цените на яйца и млечни продукти и др. В момента те са на вниманието на комисията, като се сезира за картел и производствата не са приключили, надяваме се да ги приключим. Сега сме на ниво събиране на информация", обясни той.

И обясни, че "цените на хранителните продукти се повишават не само в Европа, но и в целия свят":

"Причините не са свързани само с търговията, а с производството. Виждате политиката на ЕС в сферата, селскостопанските производители са в ъгъла, част от земята не трябва да се обработва, а да се остави за угар и в същото време се подписва споразумение със страните от Латинска Америка. А цялата политика трябва да насърчава производството. Ако в България не внасяме храни отвън, за 3 месеца ще настъпи глад. Сега внасяме 70% от храните, благодарение на една недалновидна политика в селското стопанство", коментира проф. Пламен Киров.

Той съобщи, че  на сайта на КЗК са публикувани решенията за телекомите. Там са и мотивите от по 40 – 50 страници, с които КЗК разглежда пазарите и дяловете на играчите.

"КЗК е постановила решение, което подлежи на съдебен контрол. В момента има две висящи производства в Административен съд – София град и ще приключат, дали съдът ще потвърди нашето решение или ще отмени. Ще изчакаме решението на съда", каза Киров.

И смята, че винаги зад защитата и говоренето по отношение на общия интерес, се прикриват конкретни бизнес интереси.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


21
Още по темата: хлябпарламент
Още от Политика
Демерджиев: Няма политическа воля в МВР за борба с купуването на гласове
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
15
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
Рекламата на хазарт продължава. Пак ли ни излъгаха политическите измамници?
14
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
Глупотевини няма субсидия на българското предпочита се украинското някой нещо да каже Месете си хляб у Вас
13
2
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
Бизнес модела им е сбъркан на веригите, бързооборотни стоки трябва да са с макс 30% надценка то и затова са такива, а основните продукти с 10-15%. Мога да дам пример, имаше едно малко магазинче за риба винаги имаше опашка, събраха пари направиха ремонт вдигнаха цените и сега няма никой там.
12
1
 
4
 
! Отговори
АвеЦезър преди 2 седмици
Не Се живее вече в Българския папуаски ряшистано комунистически Ке н е ф наречен България.
11
3
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
По изборите Пеевски ще раздавя хляб и риба
10
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
Всеки ден слушам родни производители да реват,че им изкупували млякото на 50 стотинки,а в магазина е 3 лв. И много такива имат собствени мандри в които продават кашкавал по 25 лв примерно. Ако го правят с мляко на цена 50 стотинки как ли кашкавалът става 25 лв. Без регулация всичко ще си седи скъпо. Всеки търговец гледа само да намаже и определя цената според цените на конкуренцията,а не според себестойността на производството
9
2
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
Хляба да ни е проблема. Ваеки ден да взимаме по един и това са ти 50 лв. Проблемът е в надценките на мляко,кашкавал,месо и прочие. Там моментално трябва да има регулация.
8
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
Фосега не чухме нищо за разликата на цените в Германия,Франция и България. Кога представителите на тези фирми ще обяснят на пресконференция,защо тук е много по-скъпо
7
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
Колко е надценката? 15 процента им е малко. Колко е надценката на "Източноиндийските компании" на Запада в България? Само Източноиндийските компании на Запада се обадиха и оплакаха и пратиха лобистите си да реват по медиите. Ако този лйолйо от КЗК не знае това, какво знае и какво прави в КЗК?
6
4
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
Потреблението падна и веригите са в паника, а КЗК и КЗП когато ми проверят сигналите за сиренето с повишено водно съдържание в Лидл може и да им повярвам, че вършат някаква работа!
5
7
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
До 5: започни бизнес и продава евтино. покажи им как се прави? Замислял ли си се, че щом цените са едни, явно има кой да ги плаща, колкото и да не ти се харесва?
4
4
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
Колкото по-високи са цените,толкова по-малко ще се купува.Дали някога нашите производители и търговци ще го разберат?
3
3
 
4
 
! Отговори
Нури преди 2 седмици
Политиците Винаги ограбват Народът
2
3
 
10
 
! Отговори
КЗК преди 2 седмици
Комисия За Защита на Корупцията май звучи по вярно....
1
3
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
сменете и вече името на таз комисия за защита на монопола! Никаква работа не вършат за защита на клиента.