Говорим за записи, които излизат в публичното пространство, без обаче никой да говори за източника. И дали това е съдържание от СРС-та, или е съдържание от източника, който се е сдобил с този запис.
И дали има монтаж, каза министърът на вътрешните работи Цветан Цветанов в предаването "На четири очи" на Нова телевизия.
Има назначено досъдебно производство в прокуратурата и се извършва проверка за всичко, което е свързано с начина, по който може да изтече информацията, заяви Цветанов.
Не искам да коментирам нищо за достоверност, докато не излезе проверката, каза вътрешният министър.
В МВР, ДАНС и прокуратурата има съответните регистри, в които се водят всички искания, начина и мотивите за СРС, които са поискани, с разрешение за съдия, каза Цветанов.
Може би само тези, които са пуснали тези записи, знаят кой е източникът, добави той.
В последните 15 месеца правим всичко възможно да ограничим всякакво изтичане на информация. Преди изборите видяхте какъв теч на информация имаше в публичното пространство, точно от ДАНС – припомни Цветанов.
Важно е да се направят кадровите промени в МВР и ДАНС, за да стабилизираме сектора, каза още министърът на вътрешните работи.
На въпроса дали е давал разрешение за подслушване на директора на Агенция „Митници” Ваньо Танов, Цветанов отговори:. „Това е класифицирана информация”.
Не мога да ви кажа за кого и по какъв начин съм разписал СРС. За който съм подписал, е имало достатъчно данни, което е било оформено в мотиви в искането на съответната оперативна служба и прокуратурата.
Съдията е дал разрешение, след което идва за подпис при министъра на вътрешните работи, който оглежда дали е спазена цялата процедура. 41-вото НС е първото, което въведе контрол върху използването на СРС. Всичко е направено според закона.
С това, което Румен Петков остави, не смятам, че е човекът, който трябва да е критерий за оценка, каза Цветан Цветанов. В момента има една цел – дестабилизиране на страната и отклоняване на това правителство от дневния ред. Това се прави от бившата ДС.
ДС си назначи опозиция. Ако имаше политическа воля за всичко това, което се лансираше в началото на прехода, нямаше ли да бъдат разкрити досиетата? Имаше правителства, които бяха с подобни ценности, управляваха президентската, съдебната власт, и това можеше да бъде решено, но не бе направено, добави Цветан Цветанов.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.