Събрани са само половината от необходимите пари за строителството на новия саркофаг за изолация на източника на радиация на мястото на чернобилската катастрофа.
Така започва разказа си Ричард Холингъм от ВВС.
Сред отломките на реактора, където през 1986 г. стана аварията, остават почти 200 тона разтопени пръчки гориво. Новият саркофаг ще покрие съществуващия, но само ако за завършването му се осигурят средства.
След аварията на четвърти енергоблок на чернобилската АЕЦ набързо е направено временно покритие от бетон и стоманена ламарина. Сега то е подсилено с допълнителни подпори, поддържащи саркофага, за да не се разпадне.
Показаха ми командната зала на четвърти енергоблок. Там цари опустошение – осветлението не работи отдавна и всичко е покрито с прах.
За да влезем в залата, облякохме бели защитни комбинезони, сложихме маски и взехме със себе си дозиметри. Това само добави усещането, че всичко на това място е станало паметник на ужасното събитие, станало на 26 април 1986 г.
"Тук бродят призраци от онова време", изразява се образно Лорин Дод, изпълнителен директор на плана за чернобилското покритие.
"Точно тук разбираш колко важно е всичко да бъде безопасно – добавя той. – Ако не го направиш, последствията са невъобразими".
В продължение на няколко седмици след аварията хиляди хора строили временния саркофаг, рискувайки собствения си живот. Но съоръжението не е предвидено за дълъг живот и постепенно се разпада.
"Ето тази бетонна опора поддържа западната стена – показва Дод. – След аварията западната стена се е напукала по цялата дължина. В действителност тя се е наклонила и имаше опасения, че ще рухне, а 200 тона радиоактивни материали, намиращи се вътре, ще се окажат в контакт с атмосферата".
Няма пари
В близост до западната страна на енергоблока се вижда строителство. Там се е изправила нещо като гигантска арка – толкова голяма, че би могла да покрие катедралата "Свети Павел" в Лондон. Новият купол се строи на известно разстояние от реактора, а после ще бъде спуснат върху съществуващия.
Проектът се наблюдава от Саймън Евънс от Европейската банка за възстановяване и развитие.
"При приближаване към саркофага нивото на радиация става все по високо и по-високо и така се увеличават трудностите за строителството на по-близко разстояние. Колкото по-далеч строиш, толкова по-добре", казва той.
Забележително е също, че най-много средства за проекта са отделили страните в Европа. Русия, където в съветски времена е разработен и построен чернобилският реактор, заема 10-о място във вноските.
Президентът на ЕБВР Томас Миров признава, че времената са трудни за събиране на пожертвования, но според него страните не трябва да зациклят върху сегашния икономически климат.
"Това е абсолютно изключителен случай. Тук участват всички основни членове на световната общност и ние трябва да успеем да съберем парите", подчертава той.
ЕБВР смята да направи решаващ опит за събиране на необходимите средства през април, когато се отбелязва 25-годишнината от катастрофата в Чернобил.
Но дори реакторът да бъде покрит, земята около Чернобил ще остане заразена още десетки хиляди години.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.