Тази седмица, на 17 октомври на вече превърналите се традиционни Срещи в сряда, които издателство „Жанет 45“ организира с помощта на галерия „Арт Спектър”, своите творби ще чете Константин Илиев.
Авторът е знаково име за съвременната българска драматургия. Пиесите му („Нирвана”, „Босилек за Драгинко”, „Одисей пътува за Итака”, „Франческа” ) не слизат от българската сцена и тяхната поява винаги става повод за масов зрителски интерес.
На 17 той ще чете три от големите си творби - сборника „Паметта на гарвана”, романа „Френско магаре” и документалния том „Поражението”.
„Паметта на гарвана” е сборник от студии, статии, бележки, разговори и интервюта, отговори на анкети, едно историческо изследване. Подзаглавието е „Текстове за театър, драматургия и политика”. Времето, през което са написани текстовете в книгата, обхваща повече от 40 години.Тези текстове са разпилени в пресата и в програмите на спектаклите. Повечето от тях са трудно откриваеми. Събирането им в книга е не просто необходимо. То е значим жест на духовна приемственост. И памет.
В прозаичния том „Поражението” няма художествена измислица – това е пълноводната река на спомените, на случките и фактите от живота на писателя, които той проследява с вещина, без бързеи и водопади, а по лъкатушната линия на живота на своите близки места и хора.
„Поражението” е драматичен прочит на историята на един български край, където се пресичат сюжетите на различни времеви единици, противоречиви морални ценности, политически заблуди и обикновени човешки слабости и особености.
Във „Френско магаре”, в началото на 60-те години на брега на морето един влюбен български студент обещава на млада чужденка да й изпрати по самолет живо магаре. И прави всичко възможно, за да удържи на мъжката си дума. Следват трагикомични перипетии, изключване от университета, доброволно отшелничество. И една нова любов с твърде драматичен край. Студентът по филология смята, че истинското му призвание е да бъде художник. Това е смятал за себе си и авторът на този роман, преди да напише първите си пиеси. Затова книгата е илюстрирана с негови рисунки от онова време.
„Срещи в сряда“ е инициатива на издателство „Жанет 45“ за представяне на съвременна българска литература. Входът за събитията е свободен, срещите се провеждат всяка втора и четвърта сряда, винаги от18:00 часа.
Стремеж на издателството е по достъпен и развлекателен начин да приобщи повече читатели на съвременното художествено слово. Авторите, чиито книги са излезли с логото на ИК Жанет 45, сами четат своите книги.
Целта е самите те да ни въвеждат в света, за който пишат, да ни покажат красотата на образите и силата на думите, да ни увлекат и поведат в света на други, може би неочаквани, но несъмнено духовни измерения.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Същото място, същото време
Тази седмица, на 17 октомври на вече превърналите се традиционни "Срещи в сряда", които издателство „Жанет 45“ организира с помощта на галерия „Арт Спектър”, своите творби ще чете Константин Илиев.
17.10.2007 | 15:09 ч. Обновена: 17.01.2025 | 15:36 ч.
1
Новини
-
В Германия дълбоко разделени относно подкрепата за Украйна
-
Легендарният нападател на Манчестър Юнайтед Денис Лоу почина на 84 години
-
Семейство Бийбър на снежна ваканция в Аспън
-
Войните са най-големият глобален риск за икономиките
-
Хю Джакман и Дебора-Лий на прага на поредения драматичен развод
-
Доц. Мангъров: Подозрителни и обезпокоителни са фактите около вируса в Китай
-
Пожарите в Лос Анджелис най-вероятно са довели до кончината на Дейвид Линч
-
Целият градски транспорт в София спира, ако влезе Инспекцията по труда
-
Тревожни факти: Проговори един 1000-ата мъже в секс маратона с Бони Блу
-
8 начина да ускорите метаболизма си
-
След почти година: България отново има редовен кабинет
-
Борисов: Раздвоен съм в чувствата си в момента, дадох най-силните си хора
-
Слави проговори: Не ми е приятно, но направих компромис
-
Костадинов: Това правителство ще умре в позор - бързо и кратко
-
Зеленски: Тръмп трябва да принуди Путин да сложи край на войната
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата