Истински каламбур от жанрове - драма, приключенски филм, уестърн и военен, се пресичат в най-новия филм на Баз Лурман “Австралия”.
Епохалният сюжет прехвърля действието към времето, малко преди започването на Втората световна война.
Ключовите фигури във филма са именно от Австралия. Лурман и актьорите Хю Джакман и Никол Кидман.
Актрисата се вмъква в ролята на чуждоземката Сара Ашли – аристократична британка, омагьосана постепенно от свободно препускащите кенгура, шокирана от убийствата им и влюбена в мощта на непознатата територия.
След като преживява смъртта на съпруга си, героинята Сара решава да стопи монопола на местен земевладелец и животновъд като прекара 1500 говеда през труднопроходими местности. За целта се сприятелява с недодялан каубой (Джакман).
Баз Лурман не изневерява и този път на стила си да опише историята през призмата на друг персонаж.
Така в “Ромео и Жулиета” – адаптация, създадена най-вече за MTV поколението, хипнотизирано от телевизията, сюжетът се пренася в настоящето и се приплъзва през екрана.
Шекспировата трагедия е проследена от новинарите, разказващи за враждата между двата рода Капулети и Монтеки.
И в “Австралия” Лурман отделя специално внимание на разказвача. Този път историята е видяна през очите на малкия туземец Нула (Брайън Браун) – нито бял, нито черен (нито рак, нито риба). Точно той разделя себе си между коренното и прииждащото население.
Твърде поетичен, на места илюзорен филмът поема отговорността да върне зрителя към усета на старото кино и патетика.
Така героинята на Кидман е непокорна, решителна, защитаваща подчинените си, извоювала си правото да пие редом с мъжете и хвърля препратки към една от най-емблематичните женски образи в киното от сагата “Отнесени от вихъра”.
Не само образа на Сара Ашли напомня на Скарлет О`Хара от шедьовъра на Виктор Флеминг (1939 г).
Небето над “Австралия” е оцветено с твърде наситени краски. Персонажите живеят в доста смутни времена, в които огромно значение играе именно местното население.
Блуждаещите облаци също са поели тона на “Отнесени от вихъра”, както и широките амплитуди от съдържание на случки.
Всички те са отражение на необятността на “Австралия” - различни, противоречиви, дръзки и същевременно колебаещи се. Протяжно действието сменя облика си в 168 -минутния филм.
"Австралия" препраща и към “Магьосникът от Оз” (филмът също е от 1939 г.) и героите, пратени да се справят със слабостите си в далечна страна.
Но докато в старите ленти патетиката е сътворена изящно, търсеща въздействие от повествованието, то филмът на Лурман се оповава на клишето, което твърде драматично и настоятелно се разполага на екрана.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.