По традиция през май ще се проведе петият пролетен Джаzz+.
В тазгодишното издание на фестивала, което ще започне на 24 май и ще продължи и през месец юни, когато ще се насладим на концерти на изявени артисти от Перу, Франция, Германия, Гърция, Италия.
Влюбените в джаза ще имат възможността да видят и чуят омайния глас на перуанската вълшебница Сусана Бака, неотразимия френско-виетнамски китарист Нгуен Ли, табла виртуоза Трилок Гурту и вълнуващото изпълнение на триото Аня Лехнер, Василис Цабропулос и У.Т.Ганди.
Откриването на фестивала на 24 май в зала България от 19:30 ч ще направи приказната Сусана Бака.
Вторият концерт от фестивала ще се състои на 12 юни отново в зала България, която ще бъде нажежена от екстатичното изпълнение на квартета на Нгуен Ли на музиката на великия Джими Хендрикс.
За него критиката казва: „Нгуен Ли е музикант с уникален подход към китарата. Той се вписва заедно с Фризел, Скофилд, Стърн и Холдсуърт в поредицата джаз-китаристи, наследници на Хендрикс.“
Нгуен Ли е китарист с въздушен почерк и универсален език – фюжън, рок, традиционни музики.
Основният акцент във фестивалната програма на Джаз+ пада върху концерта на 13 юни в зала България на виртуозния перкусионист Трилок Гурту и неговия квинтет.
За него критиката казва: " Той е широко скроен музикант, който черпи от джаза, индийската класическа традиция, абстрактната импровизация и азиатския поп, той е омагьосващ виртуоз-перкусионист и достъпен шоумен."
Трилок Гурту е виртуозен изпълнител на табла и перкусионист от висока класа, който свири на уникален хубриден Източно-Западен комплект барабани.
Освен това той е и композитор, чиито смели музикални виждания водят до сътворяването на неповторимо съчетаване на традиционна индийска музика с джаз, рок, класически и елементи от други култури.
Петият Джаzz+ ще завърши на 14 юни в зала България с представянето на новия вълнуващ проект на германската челистка Аня Лехнер и гръцкия пианист Василис Цабропулос с участието на италианския перкусионист У.Т.Ганди.
Новият проект на германската челистка Аня Лехнер и гръцкия пианист Василис Цабропулос е своеобразно продължение на предходния им албум Chants, Hymns, Dances, посветен на творчеството на Гюрджиев.
Приет изключително радушно и от критиката, и от публиката, пиано-чело прочитът на музикалния свят на Гюрджиев, чиито пиеси отчасти вдъхновени от фолклора и отчасти почиващи на религиозни практики, са записани и съхранени в пиано транскрипцията на Томас де Хартман, бе представен с множество концертни изяви из цяла Европа.
Логично идва и продължението на музикалното пътешествие, като днешната стъпка в Melos е към задълбочаване на вътрешното разбирателство и хармония в изпълнението.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.