IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Посланиците на НАТО ще предложат подкрепата си на Грузия

Според Медведев приемането на Грузия и Украйна в НАТО ще се превърне в дестабилизиращ фактор

 Посланиците на НАТО ще предложат подкрепата си на Грузия

Въпреки несъгласието на Русия в понеделник 26 посланици от НАТО ще отпътуват на двудвневна визита в Грузия.

С тази крачка военният алианс начело със САЩ възнамерява да изрази подкрепата си към грузинското правителство, пише в. “Ню Йорк таймс”.

Задачата на делегацията е не само да прецени вредите, които Грузия е претърпяла по време на кратката война с Русия. Посетителите ще се опитат да определят дали външните министри на страните членки на НАТО да предоставят Плана за действие за членство в пакта, с който започва процедурата на официалните преговори за присъединяване.

“Бихме искали да изразим подкрепата си към Грузия след всичко, което видяхме от руска страна – заяви по време на посещението си в Латвия Ян де Хоп Схефер. Ние имаме фундаментални разногласия с Руската федерация. Тези разногласия са от преди конфликта с Грузия, но не считаме Русия за заплаха”.

През август Русия нахълта с пехота и танкове на грузинска територия, след като грузинската войска атакува бунтовническия анклав Южна Осетия. Според Грузия това е било в отговор на руската провокация.

Миналата седмица руският президент Дмитрий Медведев предупреди, че приемането на Грузия и Украйна в НАТО ще се превърне в дестабилизиращ фактор както за западния алианс, така и за неспокойния Кавказ. Членовете на международната организация обаче не са на едно мнение по въпроса за членството на двете държави.

Редица страни, в това число САЩ, Полша и прибалтийските държави, застъпват идеята още през декември да бъдат отправени конкретни предложения към Грузия и Украйна.

По време на посещението си в Тбилиси вицепрезидентът на САЩ Дик Чейни подчерта важността за това на Гурзия да се предоставят гаранции за приемането в НАТО, както и на съществена финансова поддръжка.

Посочените по-горе държави имат опасения във връзка с все по-напористата политика на Русия. Според тях членството в НАТО ще укрепи демокрацията вътре в страната и ще повиши безопасността в региона.

Други страни членки на НАТО обаче – като Германия, Франция, Испания и Италия – са за отсрочка при предоставянето на Плана за действие за членство на Грузия и Украйна. Освен опасенията във връзка с целесъобразността на по-нататъшното разширяване на алианса, те се боят и от разрив в отношенията с Русия, последиците от които биха били непредсказуеми.

Осъзнавайки деликатността на ситуацията, Хоп Схефер и външните министри на страните членки създадоха комисия НАТО–Грузия, която ще се заеме с подготовката на армията, възстановяването на инфраструктурата, а също така ще подпомогне правителството за установяване източника на кибератаките.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата