Българските медицински сестри струват 400 милиона долара.
Това пише днес френският вестник "Фигаро".
Изданието уточнява, че тази сума се очаква да получат като обезщетение семействата на заразените със СПИН либийски деца.
Възможно е в понеделник либийското правосъдие да промени смъртните присъди на българските медицински сестри, а семействата на либийските деца, болни от СПИН, да получат обезщетения в размер от 400 милиона долара, пише френският вестник.
Според изданието обнадеждаващите признаци са се появили със сключеното в началото на седмицата финансово споразумение между семействата на децата, заразени с ХИВ вирус, и ръководената от сина на либийски лидер Сейф ал Ислам фондация Кадафи. То може да накара Висшият съдебен съвет на Либия да промени смъртните присъди с доживотни и дори да отмени присъдите на Върховния съд.
С други думи, подчертава всекидневникът, повече от всякога съдбата на българските медицински сестри е в ръцете на самия Кадафи.
Постигнатият с фондация Кадафи финансов компромис, според информации на вестника, възлизал на около 1 милион долара на семейство на жертви или общо 400 милиона долара.
Обезщетението отваря пътя,според местните обичаи, за прошка от страна на потърпевшите, срещу което семействата могат да се откажат от искането за екзекуция.
Сейф ал Ислам потвърждава, че страни от споразумението са представителите на семействата и правителството.
“Обезщетенията се финансират от международно участие под формата на опрощаване на дългове. Въпросните страни са България, Словакия, както и Хърватия и Чешката република”, цитира “Фигаро” изявление на Сейф ал Ислам.
Според него обаче още няма съгласие от страна на Европейския съюз.
Синът на Кадафи казва, че уреждането на случая е още в началото си. “Ние се опитваме да разширим двустранното споразумение между Европейския съюз и Либия за цяла Африка. Помощта на Брюксел за борба с пандемията не трябва да се ограничава с нашата страна, а да обхване чрез нас континента, обяснява той.
Думите му, отбелязва “Фигаро”, говорят, че случаят е още далеч от разрешаване, а, както припомнят адвокатите на защитата, времето притиска. Френският адвокат на българските сестри Еманюел Алтит, цитиран от “Фигаро”, изразява тревога за състоянието на българските медицински сестри. Идеалното, според него, е те да бъдат прехвърлени в Европа по здравословни съображения след промяната на смъртните им присъди.
“Фигаро” цитира и думите на френския пратеник Клод Геан, който заедно със Сесилия Саркози посети Либия, че има основания за “разумен оптимизъм”.
На въпрос за последиците от визитата на Сесилия Саркози Сейф ал Ислам отговаря сдържано, че “няма представа” какви ще са те, пише още френският всекидневник.
Dnes.bg припомня, че на 12 юли тази година стана ясно, че има постигнато споразумение с родителите на либийските деца.
В споразумението изрично е поискано да бъде включена клауза, че семействата на заразените със СПИН деца не желаят българките да бъдат екзекутирани. Това споразумение трябва да бъде внесено във Висшия съдебен съвет преди заседанието на 16 юли.
В него се включва клауза и за пожизнено лечение на болните от СПИН деца, както и за хуманитарните помощи.
На 11 юли Върховният съд на Либия потвърди смъртните присъди на българските медицински сестри.
Кристияна Вълчева, Нася Ненова, Валентина Сиропуло, Валя Червеняшка, Снежана Димитрова и палестинския лекар с българско гражданство Ашраф ал-Хаджудж остават с присъдата от 19 декември 2006 година.
Решението на съда е окончателно и не подлежи на обжалване. С него приключи и юридическата страна на казуса.
"Добре знаете позицията на България за невинността на българските медицински сестри и палестинския лекар Ашраф и тя е сериозно подкрепена с доказателства, в това число и от независима международна експертиза", заяви министър-председателят Сергей Станишев по повод решението на Върховния касационен съд на Либия.
По думите му, случилото се е очаквано, следейки целия ход на процеса.
"Позитивно оценявам обявеното от външния министър на Либия намерение за свикване на заседание на Висшия съдебен съвет /ВСС/ в понеделник.
След неговото решение ще се изчерпят всички съдебни процедури, за да свърши тази агония в съдебен план и да се премине по същество към политическо решаване на въпроса", допълни Станишев.