Винаги ми е адски интересен инструктажът на стюардесите.
Не мога да откъсна лице от танца им, зяпам ги така съсредоточено, че очите ми изсъхват.
Забавлявам се, като си представям различна музика - фон на различните движения.
Например – слагането на маските и опъването на ластика, който ги държи за главата.
Когато движението ми напомни повече на фелацио, добавям приглушени акорди с въздишки, като в порно.
Kогато заприличат повече на надигане на полупразна бутилка алкохол, тече индъстриъл метъл или Aphex Twin с добавка от визията на Кънингам.
Понякога мислено играя на филми с тях и си представям какво обясняват, когато не изпълнят точно някое от движенията.
Ако съзнанието ми обаче е изтощено от ранния час, просто го карам на Learn to Fly на Foo Fighters.
Превъзбудата от началото на това пътуване обаче се бори с прелитащите забавни асоциации, скорошното припомняне на Fightclub не прощава и изплува диалогът за надрусването с кислород и неестествено щастливите лица по картинките на инструктажа за аварийни ситуации.
Отлепяме, вестибуларният ми апарат отказва, а вътрешностите се въртят в кръг, създавайки вакуум, който опъва и думка по тъпанчетата.
След около час вече сме на магистралата с новонаетата кола, а аз спирам да мисля за самолетни катастрофи и се заглеждам съсредоточено в скоростомера.
Не шофирам, а към края на пътуването (дълго 500 километра) съм заета да установя контакт с GPS-а, който галено наричаме Цура, и я подкрепям, докато четирима други умници спорят с нея, поради което кръговото объркване, изглежда, ще е безкрайно.
Накрая с Цура побеждаваме и се цопваме насред Венеция, откъдето един арабин на перфектен английски ни посочва паркинг, билети, корабче (искам и у нас това да е градският транспорт).
Въпреки недостига на кофеин не усещам умора, а съм като навита пружина и от време на време скачам на крака по пътя към Сан Марко. Всичко наоколо е като картонен декор и усещането за нереалност ме дистанцира почти до Китай.
Затова вадя фотоапарата и почвам да цъкам снимка след снимка, без много-много да гледам извън обектива.
Освестявам се едва когато стигаме последната спирка на корабчето. Ето ме и мен. Здрасти – подавам крак и се здрависвам с паветата, – приятно ми е.
Мечтая за невъзможни неща – да изчезне навалицата туристи и световен мир. Май второто е по-постижимо, затова правя няколко криви снимки на сградите около площада, клякам до проскубаните вечногладни гълъби и навлизаме в тесните улички.
Там навалицата е по-малка, има скъпи и тъпи магазини, а аз отново се отнасям във фантазии за този приказен град без Гучи, а с антикварни магазинчета и костюмирани герои навсякъде.
И това няма шанс.
Затова пък има един секси гондолиер, който тъкмо стоварва група японци. Демонстративно заставам и го снимам. Май позира...
След дълги разходки присядаме на вино и кафе. Обикновено ми трябват около 30 минути престой в статично състояние, за да усетя наченки на атмосфера на мястото, където се намирам.
Тук се чувствам като супергерой, който тъкмо е станал смъртен. Сензорите са блокирали и не мога да стигна отвъд онова зад декорите и тълпите, покрили видимите белези на уникалното.
И тъкмо когато обръщам гръб на Венеция, тя забива ножа и раната и до днес ме преследва в сънищата.
Кървавочервеният залез на корабчето на връщане успява да направи и най-обикновената сграда вълшебна. Здрачът опива нещастните туристи и ние, нагълтани със синьо, червено и 5 цвята лилаво, зяпаме с отворени уста и грабим с алчни очи разтуптяващи сърцето гледки.
„О, миг, поспри“ - би извикал поетът, но аз най-прозаично си мисля: „Мамка му, трябва да се върна“.
Вълнението ме държи по пътя към третия етаж на паркинга, както и в съня ми по обратния път през Бергамо до Милано.
Лека нощ... Утре сме на планина...
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.