Лидерът на СДС Петър Стоянов беше избран днес за председател на парламентарната група на ОДС. Преди заседанието на групата в Народното събрание кандидатурата на Стоянов беше одобрена и от председателския съвет на коалицията ОДС.
"За" кандидатурата на Стоянов са гласували 17 депутати от групата, двама са се въздържали - Александър Праматарски и Мария Капон от Демократическата партия, а един не е присъствал на заседанието - Марио Тагарински, също от Демократическата партия.
След заседанието председателят на СДС Петър Стоянов коментира, че заседанието на групата е приключило бързо и "няма драма". Аз мисля, че оставихме зад гърба си един нелек период от новата история на ОДС и още от следващия вторник започваме сериозна работа, заяви той и допълни, че ОДС трябва да заеме своето място в парламентарния живот на България. Не очаквайте да произведем новини, свързани с вътрешното състояние на СДС или на ОДС, заяви пред журналистите Стоянов.
Бившият лидер на СДС и на ОДС Надежда Михайлова съобщи, че тя е предложила Петър Стоянов за председател на парламентарната група, като естествено е дала гласа си за СДС. "В личен план гласа си за Петър Стоянов ще дам тогава, когато ме убеди, че ще води СДС в правилната посока", каза тя.
Попитана как е убедила депутатите, които във вторник й гласуваха "вот на доверие", днес да подкрепят кандидатурата на Петър Стоянов за председател на ПГ на ОДС, Надежда Михайлова каза: "Аз ги убедих, че най-важното е да запазим целостта на СДС, на ОДС и че в момента най-важното е да бъдем гарант за това, че СДС ще продължи да се развива в посоката, в която смятаме, че ще се превърне в онзи фактор, какъвто беше в политическия живот на България."
Пред журналисти лидерът на Демократическата партия Александър Праматарски заяви, че на заседанието на групата е поставил въпроса, че за Демократическата партия е важно каква политика ще се следва оттук нататък.
Нямаме нищо против персонално Петър Стоянов, затова се и въздържахме - да видим каква политика ще следва новото ръководство на СДС и на групата, коментира той. Ние винаги сме били коректни и това, че сме се въздържали, не означава, че няма да работим за това групата на ОДС да бъде по-ефективна, декларира Праматарски.
Демократическата партия няма обаче да промени свои принципни позиции, които са следвани и в предишния парламент, и ще бъде ясна и последователна опозиция, която не прави компромиси с НДСВ, със Стефан Софиянски или с когото и да било друг, който сътрудничи на БСП, допълни той.
Праматарски каза, че е имал право да наложи вето по въпроса за лидерството на групата на коалиционния съвет, но не го е направил, защото е право на СДС, който има 13 депутати, да вземе решение. Очаквам да видим как ще се развие отношението към Демократическата партия, допълни той.
Попитан възможно ли е депутатите от Демократическата партия да напуснат ПГ на ОДС, Праматарски заяви, че не включва такъв ход, защото няма такава ситуация.

Кадър на деня за 6 август
Американските борсови индекси са в отстъпление, петролът отново се устреми нагоре
OTP Group отчете силни финансови резултати през първото полугодие
В Европа работят над 10 хил. пивоварни, в България те са 42
Пазарният регулатор на ЕС ще оценява управлението на риска в управляващите дружества
RWE се отказва от проектите си за морски вятърни паркове в САЩ
Шум, бетон и жеги: Как животните се променят, за да оцелеят сред хората?
Късна емисия
Целулит - защо се появява и какво наистина работи срещу него
Христо Янев след разгрома над "Макаби": Критиките няма да ме спрат да работя за ЦСКА
Лошото момче на НБА ще продължи да играе във Финкс
Бруно мина медицинските тестове в Северен Лондон
Атрактивен шампион по забиване идва в Европа
Спортът по телевизията днес, 7 август
Мачовете по телевизията днес, 7 август
ОФИЦИАЛНО: Вини Жуниор остава в Мадрид до 2032
Таро карта за 7 август, петък - Деветка пентакли
Дневен хороскоп за 7 август, петък
Бисквитена торта с течен шоколад и йогурт
6 идеи за релакс за заети жени
3 ползи за здравето от сините боровинки, според диетолози
Янка Рупкина и „Мистерията на българските гласове“ в новата песен на Ели Гулдинг
Можем ли да живеем до 146 години, а и повече?
Как да изберем протеинов шейк и за какво трябва да внимаваме?
Психология за родители: Режимът и чувството за предвидимост
Защо рискът от исхемичен инсулт се повишава в горещините?
FDA одобри Еnlicitide decanoate: Революционна перорална терапия за висок холестерол
Болест на Бехтерев – как храненето може да подпомогне контрола на заболяването?
Винисиус Жуниор преподписа с Реал (Мадрид)
ЦСКА удари с 3:0 Макаби като гост
Тъжна вест! Почина голямо име в медицината
Златото стигна до 4295 долара за унция
Във Варна наградиха победителите в Спартакиадата на ВМС
Нови правила пратиха рекорд на Карлос Насар в историята