Министърът на вътрешните работи Румен Петков заяви, че са взети всички мерки, за да бъде опазен анонимният свидетел по делото срещу братята Маринови и още трима души, обвинени в подготовката на убийство.
Състав на Софийския градски съд /СГС/ наложи днес мярка за неотклонение задържане под стража на братята Николай и Красимир Маринови и на още трима души, съобщиха от съда. Съдът е приел, че петимата са извършители на деянията, за които са обвинени.
Срещу петимата има повдигнати обвинения за участие в организирана престъпна група за приготовление на убийства и за незаконно притежание на огнестрелно оръжие и боеприпаси.
Вчера МВР обяви, че е установена и разкрита въоръжена организирана престъпна група, която изпълнява поръчки за убийства.
Според информация на БНР от вчера, братята Красимир и Николай Маринови, известни като братя Маргини, са подготвяли три убийства – на бившия външен министър о.з. генерал Любен Гоцев, на подсъдимия за пране на пари Иван Тодоров-Доктора и на Никола Дамянов, председател на Надзорния съвет на Централна кооперативна банка и близък до групировката ТИМ.
На въпрос дали вярва, че в края на един евентуален съдебен процес ще излезе наяве и осъден политик за връзки с организираната престъпност, министър Петков отговори, че не би искал да коментира, но че вярва в силата и в разума на българския съд. Вярвам в качеството на материалите, които са подготвени в МВР, в следствието и в прокуратурата, обяви той.
Претрупването с нормативна база е нещо, което не е най-доброто. Това вътрешният министър посочи в отговор на въпрос дали са добри съществуващите закони и дали е необходим специален закон за борба с организираната престъпност.
Всяка една промяна на нормативната база води до определени сътресения - институционални, сътресения в персоналния състав, сътресения в ръководния състав, коментира Петков. Казвам ви го със съзнанието и с отговорността на човек, който е предприел сериозни промени в Министерството на вътрешните работи.
Второ, трябва да сме съвършено наясно, че ние имаме нормативна база. Друг е въпросът как тя е реализирана през последните 15 години. И трето - аз лично съм дълбоко убеден, че практиката в Европейския съюз за законодателство, което е с пряк адресат борбата с организираната престъпност, е необходимо и на Република България.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.