Министърът на здравеопазването Радослав Гайдарски издаде заповеди, с които извърши промени в съветите на директорите на три лечебни заведения за болнична помощ със 100 процента държавно участие, съобщи пресцентърът на Министерството на здравеопазването /МЗ/.
Промените са извършени от министъра в качеството му на принципал на тези болници, въз основа на разпоредбите на Търговския закон и Закона за лечебните заведения. При освобождаването си членовете на съветите на директорите не са освободени от отговорност. Със заповеди министър Гайдарски е определил новите членове на съветите на директорите на трите болници. Директорите на болниците "Света Екатерина", Националната кардиологична болница и болница "Свети Георги" в Пловдив са освободени от длъжност. Проф. Александър Чирков - директор на болница "Света Екатерина", доцент Владимир Пилософ - директор на Националната кардиологична болница, и д-р Стефан Димов - изпълнителен директор на болница "Свети Георги" в Пловдив, са уволнени от днес. В момента се извършва анализ по отношение на останалите 6 болници, в които бяха извършени първите проверки, назначени от министър Гайдарски. В трите болници, на които освобождаваме бордовете, заедно с директорите им, са направени прецизни анализи, обяви министърът. Големият финансов дефицит и финансови нарушения в болниците са причините, поради които освобождаваме бордовете и директорите им, допълни той. До края на годината дълговете на болниците вероятно ще надхвърлят 200 млн. лв, и ще водим разговори за разсрочване на дълговете на лечебните заведения към дистрибуторите на лекарства, заяви министърът. При нас постъпват многобройни искове за дължимите суми и вероятно ще се стигне до съд. Ще обсъдим с кредиторите възможността да изчакат още малко изплащането на дължимите пари, каза още той. Представители на държавата /от Министерството на здравеопазването/ в тях са: в УМБАЛ "Света Екатерина" - доц. д-р Красимир Гигов, главен секретар на МЗ; в Специализираната болница за активно лечение на сърдечно-съдови заболявания - доц. д-р Жасмина Мирчева - началник на кабинета на министъра на здравеопазването и в УМБАЛ "Свети Георги" - д-р Валери Цеков, заместник-министър на здравеопазването. Новите състави на съветите на директорите на трите болници са в процес на съдебна регистрация. Новите бордове трябва да изберат и.д. Изпълнителен директор на болницата, до провеждането на конкурс. МЗ вече е обявило конкурси за тези длъжности. Новите бордове трябва да разработят оздравителни програми на болниците за намаляване на задлъжнялостта им, за стабилизацията и развитието им. Представителите на държавата в съветите на директорите ще внасят възнаграждението си в размер на 2 минимални заплати по сметките на Център "Фонд за лечение на деца". Вчера Гайдарски обяви, че прокуратурата и икономическата полиция е трябвало да се заинтересуват и да проверят какво става в ситуацията около натрупването на дълговете и начинът за купуване на лекарства от болниците. Днес Българският лекарски съюз каза, че ще излезе със своя позиция по въпроса с болничните дългове, след като се запознае с доклада на министъра.
На 8 ноември здравното министерство съобщи, че започват проверки в 13 многопрофилни болници за активно лечение в областните градове.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Micron и Anthropic сключиха споразумение за доставка на AI инфраструктура
В бюджета за 2026 г. е залегнал нов ред за финансиране на общинските проекти
Цената на петрола продължава да върви надолу*
Първият трилионер вече е ясен. Но кой ще бъде следващият?
Над половината нови клиенти на ОББ откриват своята сметка дигитално, без посещение в клон
CATL дебютира система за съхранение на енергия с натриеви батерии
Катастрофа край Свищов взе жертва, един от шофьорите бил дрогиран
Toyota на съд за плагиатство: Откраднали технология за африканска триколка
Турция отчита 700 активни разлома в нова сеизмологична карта
Рецепта от тефтера на баба: Лозови сарми с кайма и ориз
Хулиан Алварес поиска трансфер от Атлетико, Реал, Барселона и ПСЖ следят ситуацията
Любо Пенев готви сензационен трансфер в Локомотив София
Питас може да напусне ЦСКА? Два кипърски клуба са готови да плащат огромната му заплата
Карл Фабиен близо до завръщане, но бъдещето му в Левски остава под въпрос
Мбапе изравни Клозе и подобри исторически рекорд на Франция след дубъл срещу Ирак
Дидие Дешан: Класирането ни не дойде лесно, прекъсването промени всичко
Ретрограден Меркурий в Рак на 29 юни: Късмет няма да ни липсва
Женски хороскоп за юли 2026
Нумерологична прогноза за 23 юни
Класически италиански брускети
Пиесата „Любов в насрещното“ на Здрава Каменова се превръща в роман
Поверията за здраве на Еньовден
Цените на петрола продължават да вървят надолу
Варна ще бъде домакин на XII Европейска олимпиада по география (EGEO 2026)
Катастрофа с жертва край Свищов
Алжир обърна Йордания на Мондиала
Съдът образува ново дело по иск на „МБАЛ Варна“ ЕООД срещу НЗОК
Без ток във Варна на 23 юни 2026
Астрономи потвърдиха съществуването на трета галактика без тъмна материя
Китай превърна изстрелването на ракети в туристическа атракция
Нито растение, нито гъба: Мистериозен 8-метров организъм е доминирал на Земята
В океана откриха „изгубен град“, който не прилича на нищо друго на Земята
Астрономи разгадаха мистерията на Уран: Леденият гигант крие водно ядро
Защо все още не сме открили извънземни? Три възможни обяснения