IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Съдът остави в ареста „водачките“ на контрабандния канал

Прокуратурата изясни цялата схема на действие на престъпната група и ролята на задържаните майка и дъщеря Тороманови

Съдът остави в ареста „водачките“ на контрабандния канал

Софийският градски съд /СГС/ наложи мярка за неотклонение "задържане под стража" на Петя и Надежда Тороманови. Според прокуратурата, те са "водачките" на разбития преди няколко дни канал от НСБОП, през който са преминавали стоки на занижени стойности от Турция за България.

Според прокуратурата, може да се направи обоснованото предположение, че двете са участвали в организирана престъпна група. Прокуратурата се позова и на показанията на свидетели, които са посочили двете /майка и дъщеря/ като лица, които са изпращали клиенти и са осъществявали контакти с организираната престъпна група, както и са координирали действията на фирми и оформяли документите на пътуващите стоки от Турция към България.

Петя и Надежда Тороманови, според прокуратурата, са осъществявали връзки с митницата в Горубляне и са извършвали плащанията за дейността, която е преминала през тях. Приходите от канала се отчитали пред Надежда Тороманова.

Намерени са много документи при претърсването на офиси и техните домове, посочи още прокуратурата. Според специалните разузнавателни средства /СРС/ се доказва, че Петя и Надежда са осъществявали срещите между лицата в престъпната група, коментирали са проблемите и действията по канала и са говорили със задържаната вече шефка на митница Горубляне Снежина Димитрова.

Ако не са в ареста, двете могат да попречат на разследването и да окажат натиск върху други все още незадържани лица, посочи в мотивите си прокурорът в искането си за налагане мярката за ареста. Според обвинението, те могат да продължат да извършват същата дейност, или да се укрият. 

Според адвоката на Тороманови, няма известни данни за това, че през фирмите на двете са осъществявани товарни услуги от Турция. Иззетите документи не са попълвани от тях, посочи още адвокатът.

Те се познавали с единия от свидетелите - Стоян Пейчев, който е техен зет и съпруг на Петя Тороманова. Въпреки това, двете жени не били в добри отношения с него.

В мотивите за решението си съдът посочи, че един от свидетелите - Любомир Гьорчев, на 10 декември е казал пред съдия, че Надя Тороманова е замесена и координирала фирмите.

В показанията си Гьорчев споменава лицето Ваня, която често била изпращана при него от Надежда Тороманова. Надя казвала: "дай си данните, има нова фирма, да ти направя пълномощно".

Ваня носела платежните нареждания за камионите от Турция от името на Надя, посочил още в показанията си Гьорчев. Той заявил пред съдия, че носел документите в митницата в Горубляне, където били осчетоводявани в черен тефтер.

Според показанията на свидетеля, една от задържаните - Златина Тотева, идвала в складовете и казала, че ще декларира стоките на границата. Гьорчев казал пред съдията, че взимал по 250-300 лева на седмица.

Парите на Надя той давал пред ресторант в Слатина, попълвал бележки, на които пишело "осчетоводено при Надя". Отново в показанията си свидетелят Гьорчев посочил, че Надежда Тороманова работила с куриера Жоро, /задържания Георги Тошев от Пловдив/. Той идвал и вземал често суми между 10 и 18 хиляди лева, които се записвали като разход в склад.

Според показанията на Гьорчев, Тошев носел парите на митницата и там се отчитал. Пак по думите на Гьорчев, Юри Костов, който също е задържан в ареста, събирал парите. В показанията си Гьорчев посочва, че черният тефтер за осчетоводяване стоял в Надя Тороманова.

Гьорчев твърди, че Надя Тороманова го свързала със задържаната вече в митница Горубляне Снежина Димитрова. Според показанията на съпруга на Петя Тороманова, Стоян Пейчев, двете жени стояли в така наречения склад. Вършели услуги по каргото от Турция, Надежда внасяла стоките и ги контролирали в София.

Жена с име Елизабет координирала работата в Турция, а Юри вършел работата на митницата в Горубляне. Имало мъж в Свиленград, който се занимавал с това да прекарва камионите през българо-турската граница.

Мярката на съда "задържане под стража" може да бъде обжалвана пред по-горна инстанция на 20 декември.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Крими
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата