Привържениците и противниците на отделянето на Черна гора от Сърбия проведоха последните преди решаващия референдум демонстрации в Подгорица, предаде Евронюз.
На 21 май населението на Черна гора ще реши дали да продължава да съществува занапред в съюза със Сърбия, или самостоятелно.
Движението за независимост е оглавено от черногорския премиер Мило Джуканович. Той смята, че съществуващият съюз отдавна се е изчерпал.
Като допълнителен аргументи привържениците на разделянето посочват скорошното решение на Брюксел да прекъсне преговорите със Сърбия и Черна гора за встъпване в ЕС заради нежеланието на Белград да предаде Ратко Младич.
Искащите независимост напомнят, че пътят на Черна гора към ЕС е бил затворен изключително заради Сърбия. Тригодишният съюз на Сърбия с Черна гора – това фактически е всичко, което остана от бивша Югославия. Днес само общият президент, парламентът и футболният отбор свързват двете републики.
Противниците на разделянето косвено или директно поддържат Белград, като се опират на историята, свързваща братските народи.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Бъдещето на Сърбия и Черна гора е в ръцете на народа
На 21 май населението на Черна гора ще реши чрез референдум дали да продължава да съществува занапред в съюз със Сърбия, или самостоятелно
19.05.2006 | 13:26 ч. Обновена: 10.07.2025 | 17:03 ч.
1

Новини
-
Как да контролирате ниското кръвно през лятото?
-
Модерни дънки за лятната визия
-
Ултиматумът 50 дни - настъпва часът на истината и за Тръмп, и за Путин
-
Дженифър Анистън демонстрира близост с новия си любим
-
Дженифър Лав Хюит вече е с кайсиева коса
-
Таксиметровите шофьори го закъсаха - след 8 август са извън закона
-
Германската армия обяви, че е готова да убива руски войници, Кремъл заяви, че Берлин е опасен
-
Зам.-кметът на Варна Диан Иванов оттегли показанията си срещу Благомир Коцев
-
Тръмп попитал Зеленски защо не удари Москва, украинският лидер бил лаконичен
-
Тежката катастрофа на пътя Ловеч - Плевен е взела втора жертва
-
България с нов план за отбрана, ще подкрепяме Украйна докато е необходимо
-
Германската армия обяви, че е готова да убива руски войници, Кремъл заяви, че Берлин е опасен
-
Борисов: Искат да свалят кабинета, хаос, ами да се преброим на нови избори
-
При избори днес: ГЕРБ с почти двойна преднина пред ПП-ДБ, ДПС-НН са трети
-
Мир за 50 дни? Русия иска да разбере мотивите на Тръмп
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата