Други 140 са безследно изчезнали в най-лошо пострадалия район – Пангандаран. Стихията бе предизвикана от мощен трус със сила 7.7 по Рихтер. Епицентърът бе под океанското дъно, а земетресението доведе до образуването на двуметрова вълна.
Слуховете, че ще последва още една гигантска вълна, накара хората да напуснат домовете си в ранните часове във вторник. Представители на правителството и метеоролози обаче заявиха, че е малко вероятно да последва нова подобна стихия и призоваха населението да се не паникьосва.
На мястото на трагедията започнаха да пристига хуманитарна и друг вид помощ, включително чували за телата. Предстои да бъдат доставени и палатки, както и храна за хората, които в момента за без дом.
На зазоряване спасителите се сблъскаха с гледката на загиналите, чиито тела са разпръснати по клоните на дърветата и в останките от разрушени къщи и хотели.
Точният брой на загиналите и ранените е противоречив, но много от представителите на властта твърдят, че са над 245, а някои споменават и за над 300 загинали.
Шестима чужденци, включително двама датчани и двама японци, са сред ранените. Шведското външно министерство потвърди, че две деца, които са били в района на почивка с родителите си, са изчезнали.
Земетресенията са често явление в Индонезия, която се намира върху изключително активна в сеизмично отношение територия. На 27 май трус със сила 6.3 по Рихтер удари близо до град Джокаярта и причини смъртта на над 5800 души.
Над 130 000 пък изгубиха живота си при унищожителното цунами през декември 2004 година в Южна Азия, което бе предизвикано от изключително силно земетресение.
От българското външно министерство заявиха, че засега няма данни за пострадали наши сънародници в пострадалия район.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.