Предприети са всички необходими мерки и действия, следи се и качеството на питейните води, добави той. Препоръчано е прегради пред АЕЦ "Козлодуй" все още да не се вдигат, защото повишеното ниво на реката може да донесе нови нефтени петна.
Структурите на Гражданска защита и на Агенцията за поддържане и проучване на р. Дунав са в готовност за изземване нефта от реката в района на Никопол.
Запитан дали България ще потърси обезщетение от Сърбия за пораженията от нефтеното петно, Чакъров заяви, че в екологията има един основен принцип, че замърсителят плаща.
Още на 2 октомври той е отправил чрез Министерството на външните работи нота до всички страни членки по Дунавската конвенция за установяване източника, качеството и количеството на замърсяването по реката.
След като се знае източникът на замърсяването, нормално е да търсим обезщетение, защото действията за премахване на замърсяването искат сериозен финансов ресурс, каза той.
В момента се установяват замърсяванията по поречието на Дунав, допълни министър Чакъров.
Има си процедури и с оглед на международното право и взаимоотношенията, които имаме със Сърбия, е редно ние да направим необходимите стъпки, каза още Джевдет Чакъров.
Дунавската конвенция обаче не предвижда подобни клаузи, добави той. Работи се по това България и Румъния да предприемат координирани действия по този въпрос.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.