Президентът на Туркменистан Сапармурат Ниязов почина на 66-годишна възраст, съобщи държавната телевизия в страната, цитирана от ВВС.
Той е починал около 1.10 през нощта местно време след инфаркт.
Ниязов става шеф на комунистическата партия на тогавашната република от СССР през 1985 година, а през 1991 е избран за първия президент на независим Туркменистан.
През 1999 година пък става президент доживот, благодарение на специален закон. По думите на анализатори, наследството, което оставя Ниязов, е тежко: по време на управлението му се сринаха много социални области в страната, като образование, здравеопазване и др.
Приживе Ниязов буквално създаде култ към собствената си личност, в който той бе окачествяван като Туркменбаши – лидерът на всички туркменистанци.
Цели градове, летища и дори месеци от годината бяха кръщавани на негово име. На него бе кръстен и метеорит.
Името на Ниязов от няколко месеца носи и нов вид пъпеш, който се отличавал с “вкусния си аромат” и с “големия си размер”.
През август тази година той обеща да подари по един Мерцедес на всеки от министрите си по повод на петнадесетата година независимост на страната.
През 2005-та година пък Ниязов официално забрани пускането на музикални записи на каквито и да било обществени събития, по телевизията и на сватбени тържества, защото имали негативно влияние.
Президентът въведе и редица абсурдни закони, като например този, забраняващ на мъжете да пускат брада или пък друг, който забрани слушането на радио в колата.
Ниязов заповяда и да му бъдат издигнати сума ти паметници на различни места в страната.
Той бе изключително нетолерантен към критиката и не позволяваше никаква политическа опозиция или свободна медиа в страната, в която живеят пет милиона души.
Един доста съмнителен опит за убийството му през 2002 година бе използван от Ниязов да смаже и малкото останали негови опоненти.
Всичките кандидати на парламентарните избори през декември 2004 година пък бяха негови поддръжници.
На изборите, естествено, не бяха допуснати чуждестранни наблюдатели.
Според анализатори, населената предимно с мюсюлмани страна с огромни петролни залежи, се изправя пред доста несигурно бъдеще след смъртта на Ниязов, тъй като практически няма ясен негов наследник.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.