IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Кой ще ни потърси на София Филм Фест?

Вим Вендерс - ето кой. Великият и вече легендарен режисьор идва, така че се подгответе. Идеята за среща отдавна ни носи на крилете на желанието, а сега е и съвсем реална. Вижте как...

Кой ще ни потърси на София Филм Фест?

След като посети огромния Солунски кино-фестивал, само преди месец, Вим Вендерс ще дойде отново Балканите. За наша радост големият режисьор ще гостува именно в София – като специален  гост на 11-ия Международен "София  филм фест". На миналото издание на фестивала видяхме новия му филм "Не ме търси". Сега отново ни очаква премиера...

Визитата е подаръкът на фестивала към неговата вярна аудитория по случай присъединяването на България към Европейския съюз, съобщиха организаторите от "Арт фест".

Фестивалът  ще представи ретроспектива на Вендерс от близо 20 игрални филма. Издателство "Колибри" ще публикува неговата книга "А Sense of Place" - "Усещане за място" (работно заглавие). Подготвя се и фотоизложба на режисьора и съпругата му Доната Вендерс, която е фотограф.

Вим Вендерс ще получи Наградата на София на Столичната община за цялостен принос в световното киноизкуство. Посещението на бележития режисьор се организира в партньорство с Гьоте институт.

"Повече нищо не мога да кажа за "американската мечта", тя е станала такава, каквато винаги е била представяна. Толкова дълго е била експлоатирана и обезценявана, че самата тя вече не е нищо друго освен средство за експлоатация. Страна, предадена и продадена от собствената си мечта", казва Вим Вендерс, смятан за емблема на световното независимото кино.

Режисьорът твърди, че най-хубавото в това да правиш филми е усещането да ползваш универсален език, разбираем от всички хора. Самият той се определя като работохолик, който пътешества и непрекъснато търси и открива нови места, герои и сюжети, които намират точното си място на екрана.

Въпреки купищата награди, световното признание и работата с най-важните имена на съвременното кино, Вендерс предпочита да е встрани от холивудския блясък. Сега той живее в Лос Анжелис и в Берлин  и работи по новия си проект  "8", съставен от осем късометражни филма на осем големи режисьори и посветен на предизвикателствата, пред които е изправена планетата. Инициативата за филма е на Програмата за развитие на ООН.

Вим Вендерс е творец с огромна филмография, сценарист, продуцент, изявява се и като актьор. Той е сред основателите на Европейската филмова академия, на която сега е президент. Вендерс е автор на есета за киното и на книги, съпътстващи неговите ключови  филми.

Отдаден на музиката, режисьорът на "Буена Виста Соушъл Клъб" (представен за първи път в България отново на СФФ) прави и два клипа на U2 The Best of 1990-2000 - "Stay - Faraway, So Close!" и "The Ground Beneath Her Feet". С Боно го свързва и награденият със Сребърна мечка "Хотел за един милион долара" -  създаден по идея на фронтмена на U2, и с музика, композирана от него.

Вим Вендерс е роден на 14 август 1945 в Дюселдорф (Германия). Любимите му занимания като млад са рок музиката, комиксите и, разбира се, киното.

След като завършва гимназия, Вим първо записва медицина (1963-64) във Фрайбург, а след това философия (1964-65) в университета в Дюселдорф. През 1965 г. напуска университета и решава да стане художник. Премества се в Париж през октомври 1966 г., но се проваля на приемния изпит в Арт академията и започва работа като гравьор в Монпарнас, в ателието на  американеца Джони Фрайдландер. Редовно да посещава  Френската филмотека, където гледа повече от хиляда филма и се пристрастява към киното.

Завръщайки се в Германия през 1967 г. за кратко работи в офиса на United Artists в Дюселдорф. Посещава новооткритото Висше училище за кино и телевизия в Мюнхен (HFF). Работи и като кинокритик. Снима няколко късометражни филма.

След като прави впечатление с пълнометражния си дипломен филм "Лято в града", Вендерс дебютира в игралното кино през 1972 г. със "Страхът на вратаря от дузпата", заснет по едноименната книга на Петер Хандке. През 1971 г., заедно с четиринайсет други немски режисьори, Вендерс създава продуцентското и дистрибуторско сдружение  "Filmverlag der Autoren". Тази компания става ядро новото немско кино  и продуцира първите филми на Вим Вендерс, сред които са  "Алената буква" и "Алис в градовете".

През 1976 г. Вендерс създава "Road Movies Filmproduktion Inc" в Берлин - компания, която до 2003 г. продуцира не само неговите филми, но участва като продуцент и копродуцент в над сто други филма.

"Винаги ще продуцирам собствените си филми, иначе това ще е филм на друг човек, с който той ще може да прави, каквото поиска. Моето желание е да мога да контролирам съдбата на творбите си," категоричен е режисьорът.

През 1977г. Вим Вендерс завършва "Американският приятел" (прожектиран в България като "Правило без изключение") - филм, получил международно признание и забелязан от Франсис Форд Копола. През 1978 г. по негова покана Вендерс заминава за САЩ, за да заснеме "Хамет”.

В кратките прекъсвания между снимките, Вендерс успява да създаде  "Филмът на Ник - Светлина над водата" (заедно със своя приятел, режисьора Никълъс Рей) и "Състоянието на нещата", който му донася Златен лъв във Венеция през 1982 г. - първата от множеството престижни международни награди на кинематографиста.    

Същата година се премества от Лос Анжелис в Ню Йорк и започва работа по общ сценарий със Сам Шепард. Двамата заснемат филма "Париж, щата Тексас", отличен със Златна палма в Кан и превърнал Вим Вендерс в един от култовите режисьори на 80-те.

Следва един от най-забележителните филми в историята на киното -  "Криле на желанието",  донесъл наградата за най-добър режисьор на Вендерс в Кан през 1987. Сценарият отново е дело на познатия тандем Вим Вендерс и Петер Хандке, а образите на чернобелия шедьовър стават символи на осемдесетте. Филмът е отличен с още много световни награди и става повод за издаването на първата книга с фотографии на Вим Вендерс - "Written in the West", последван от много други книги - сборници с есета и размисли за киноизкуството.

До 1995 г. Вендерс снима филмите си предимно в САЩ на английски, въпреки че в съзнанието на режисьора Америка е мястото на разрушените илюзии. Тази идея вдъхновява и следващите му филми - "Краят на насилието", отличеният с множество награди документален филм  "Буена Виста Соушъл Клъб" и награденият през 2000 г. в Берлин със Сребърна мечка "Хотел за един милион долара".

Със "Земя на изобилието", който ще се разпространява и по българските екрани след СФФ, Вендерс завършва своята трилогия за Лос Анжелис, част от която са още "Краят на насилието" и "Хотел за един милион долара". Филмът се занимава с бедността и параноята в Америка след 11 септември 2001 г.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата