IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

ЕС мъчи трудна сделка с Либия за сестрите ни

"Мисълта, че ако ритнеш Либия достатъчно силно, тя ще направи каквото искаш, е доста грешна", предупреди бившият британски посланик в Либия

ЕС мъчи трудна сделка с Либия за сестрите ни

Европа среща доста пречки в опитите си да сключи сделка с Либия за живота на петте български медицински сестри, осъдени на смърт, и стотиците деца, заразени с вируса на СПИН, пише Файненшъл таймс в днешния си брой.

Въпреки надеждите за намиране на решение, позициите на ЕС в преговорите отслабват, заради основната роля, която Либия играе в усилията да ограничи имиграцията от Африка към южните части на Европа.

Либийското правителство е изчислило, че в страната има между 1 и 1.2 милиона нелегални имигранти, стотици хиляди от които се опитват да стигнат до Европа, основно през Италия.

Евросъюзът се надява и да започне разговори  и за увеличаване на сътрудничеството с Джамахирията по отношение на залежите й от петрол.

ЕС не е в позиция да оказва ефективен натиск“, коментира Оливър Майлс, бивш британски посланик в Либия и настоящ заместник председател на Либийско-британския бизнес съвет. 

„Мисълта, че ако ритнеш Либия достатъчно силно, тя ще направи каквото искаш, е доста грешна“, подчертава той.

Либийските съдии два пъти намериха сестрите и палестинския лекар за виновни в заразяването на над 400 деца с вируса на СПИН, и ги осъдиха на смърт

Много международни експерти обаче потвърдиха, че заразяването, което е станало през 1998 година, е в резултат на изключително лошите хигиенни условия в болницата в Бенгази, а не на умишлени действия от чуждестранните медици.

Гневът, разярил се в България, и призивите в българските медии за бойкот на Либия, имаха много малък ефект върху останалата част от съюза. 
 
„Отношението ни към Либия няма да се промени заради присъдите“, заяви говорител на британското външно министерство, подчертавайки, че решението на съда трябва да бъде разгледано и от две по-висши съдебни институции.
 
Либия от своя страна спечели малко уважение в резултата на решението си да се откаже от оръжията за масово унищожение и да осигури компенсации на роднините на загиналите в атентата над Локърби през 1988 година.

„Мислехме, че миналата година ще стигнем до споразумение“, твърди висш представител на ЕС, цитиран от Файненшъл таймс, имайки предвид надеждите след отмяната на смъртните присъди от либийския Върховен съд през декември 2005 година.
 
„Но след като България влезе в ЕС, Либия вероятно прецени, че животът на сестрите струва повече“, добавя той.

Правителствата на страните-членки на евроблока продължават да осъществяват неформални разговори с Триполи и според някои представители на евроблока, все още съществуват основателни очаквания, че ще бъде постигнато споразумение, пише още Файненшъл таймс.

Преди дни либийският лидер буквално направи връзка между свободата на атентатора от Локърби и свободата на българските медицински сестри.

В реч по случай настъпването на Нова година, Муамар Кадафи обяви и, че Международният фонд за подпомагане на семействата на болните от СПИН либийски деца е празен.

Очакванията на българите за развоя на събитията в Либия пък са съсредоточени най-вече около хипотезите за освобождаване на сестрите ни, ако платим на Либия, или за изпълняване на присъдите, показа анкета на Dnes.bg.

-------

Имате ли мнение по въпроса? Споделете го в блога на Dnes.bg.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Общество
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата