Със сигурност едва ли би си направил парти на гробищата (освен ако не си един от малкото останали яки металяги в тая държава).
Ако все пак си мислиш, че смъртта не е забавна и танците върху трупове не са идеалният релакс, трябва да чуеш как подобни забавления са издигнати в култ тези дни във Виена.
Значи, там в момента тече един особен юбилей. Виенските гробища чукнаха стотака и са все така живи, ако може да се каже това. И около рождения си ден се празнуват.
Храната не е традиционното житце, а бургери-черепи и най-добрите ястия за помени от цял свят, които ще бъдат раздавани на посетителите в Деня на отворените врати.
Не в смисъл, че който отиде, ще му се отвори вратата към гроба. Просто ще може да поразгледа и да се позабавлява на място, където обикновено ходи да поплаче...
Музиката ще траурна – реквиемът винаги върви. За разведряване на настроението обаче ще звучат и всички "Класици на траурната музика".
Празненствата ще започнат на 24 май и продължават и следващата година. Някакво безвремие е обхванало организаторите и не се учудвам – след като в гробищата никой не бърза...
Началото ще бъде поставено на Централните виенски гробища - на гробовете на известни музиканти различни певци, хорове, духова музика и струнни инструменти ще изпълнят най-известните им траурни произведения.
За три часа ще бъдат изпълнени "Нощта" на Франц Шуберт, "Моят път" на Франк Синатра и др., след което гостите са поканени на коктейл.
Следват и научните прояви. Но не на науката да умираш трудно. В рамките на серията от лекции "Смърт и ритуал" във Виенския университет за посетителите се организират и екскурзии (само в този свят), а основните дискусии са "Смъртта от спиритуална гледна точна" на 19 юни и "Смъртта от светска гледна точка" на 21 юни.
Кулминацията на юбилея няма да е масово самоубийство, а Денят на отворените врати на 30 юни.
Тогава служителите дават консултации, а различните гробища, каменоделците и цветарите представят себе си и продуктите си. Нещо като траурен уъркшоп. Съжалявам ги само, че нямат официални и професионални оплаквачки, които да показват с вещина как се кършат ръце и се вие на правилния тон, без да е фалшив...
В залите ще има експозиция на ковчези, униформи и бестселъри на траурната литература. Денят започва с духова музика, следва литературно четене от книгата "Умира се само веднъж", томбола и артистична програма.
Успоредно с това ще се предлагат най-предпочитаните ястия при помени в световен мащаб – еврейски бухтички, турска халва и мексикански бургери-черепи. В продажба ще бъдат пуснати книга и DVD, посветени на юбилея.
През октомври, в Дългата нощ на музеите, тържествата се преместват в "Музея на погребенията". Същия месец стартира съвместният проект с Кюнстлерхаус – на Карлсплац от 19 октомври до 6 януари идната година ще бъде инсталирана изложбата "Екзитус. Обикновена смърт".