„Заплатите са обидно ниски, затова сме навън и затова протестираме“, заяви за Dnes.bg д-р Невяна Цацова, лекар от Института „Пирогов“.
„Аз като лекар без специалност, с 5 години трудов стаж, получавам 370 лв. основна заплата. С тях трудно се живее, недостатъчни са, защото всеки лекар има семейство и трябва да го изхранва“, каза тя.
Д-р Цацова допълни, че много нейни колеги, включително и тя, работят на друго място, за да живеят нормално:
„Правя преводи на фирми и така вземам пари - не като лекар. Това ми е обидно, че не работя по специалността си“, сподели тя.
По думите й, заплатата на лекарите в “Пирогов“ не трябва да е по-ниска от 1000 лв.
Като доводи в подкрепа на това искане тя приведе дългото обучение на лекарите, непрекъснатите специализации и тежкия труд в болницата, „защото при нас идват най-тежките случай, които са върнати от другите болници“, каза още Цацова.
Пред Dnes.bg колегата й - кардиологът Кръстьо Пенчев от Асоциацията на демократичните синдикати, разкри истинските измерения на трудовите възнаграждения в “Пирогов“:
„Санитарите в Пирогов получават 190 лв., сестрите получават 290 лв., а лекарите получават максимум 560 лв. Това е трудовото възнаграждение, което те получават в дебитните си карти, и с което трябва да живеят цял месец. Това е истината за нещата“, категоричен бе Пенчев.
Д-р Пенчев заяви, че настояват за оставката на ръководството на болницата заради изключително лош мениджмънт.
По думите му има сериозни разминавания между статистиката, която дава директорът доц. Спас Спасков за възнагражденията на лекари, сестри и санитари и реалната заплата.
Лекари от „Пирогов“, пожелали анонимност, съобщиха за Dnes.bg, че вече има заплахи за уволнения, ако продължават да недоволстват.
Д-р Цацова и д-р Пенчев обаче са категорични, че протестите на лекарите няма да спрат.
Обмисля се вариант от понеделник едночасовите им протести да прераснат в ефективни стачни действия.
Двамата все пак се надяват, че днес, на заседанието на парламентарната здравна комисия, ще бъде взето решение за промяна на статута на „Пирогов“, с което болницата да премине на пряко финансиране от държавата.
Така според тях ще се подобри материалното осигуряване, а и ще дойдат повече средства за увеличение на заплатите им.
Според д-р Пенчев има логика болницата да премине на пряко финансиране от Министерството на държавната политика при бедствията и авариите, тъй като Института поддържа 24-часова готовност за спешни случаи.
Той беше категоричен, че при бъдещо преструктуриране на „Пирогов“ не трябва да има съкращаване на персонал:
„Няма нищо да се съкращава, не може да си позволим съкращения в целия организъм на Пирогов, защото ние работим денонощно и поддържаме готовност за спешни случаи. Все едно да искате да намалите щата на пожарната, защото не всеки ден горят пожари. Напротив, даже мислим, че трябва да бъдат назначени още хора“, завърши Пенчев.
Междувременно стана ясно, че министърът на здравеопазването Радослав Гайдарски е издал заповед за цялостна проверка на лечебната дейност и финансовото състояние на "Пирогов".
В съобщение, разпространено до медиите става ясно, че проверката цели подпомагане на преструктурирането.
Целта е да се направи пълен анализ на фактическото състояние на лечебното заведение и на възможностите за подобряване на неговата ефективност, посочват от здравното министерство.
Проверката ще обхване периода от последните 2 години.
Ще бъдат проверявани медицински показатели, финансови резултати, задлъжнялост и стабилност, структура, използваемост и натовареност на различните звена в болницата, организацията на работата, размера и разпределянето на възнагражденията, качеството на медицинското обслужване.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.