IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Обеща, че ще ги спаси, обеща, че ще ни пази, тръгна си

Джордж Буш: Благодаря за това, че ме прие, Джордж, прекрасна визита, очаквам обяда

Обеща, че ще ги спаси, обеща, че ще ни пази, тръгна си

Самолетът на американския президент Джордж Буш излетя от софийското летище.

С това се сложи край на двудневната му визита у нас.

Преди да излети, Буш си взе довиждане с посланика на САЩ у нас Джон Байърли, разцелува посланика ни в САЩ Елена Поптодорова.

Качвайки се на стълбичката, семейство Буш помахаха.

По рано днес на съвместна пресконференция с българския си колега Георги Първанов американският президент обеща подкрепа за медиците в Либия, включването ни в проекта за противоракетна отбрана, повече американски инвестиции и отправи ясен сигнал за бъдещето на Косово.

„Силно подкрепяме освобождаването на българските медицински сестри в Либия. Това е становището на САЩ. Те следва да бъдат освободени, трябва да им се позволи да се завърнат при семействата си“.

Това заяви американският президент Джордж Буш на съвместна пресконференция с президента Георги Първанов.

Буш допълни, че ще продължат да изясняват пред Либия приоритета си медиците да бъдат освободени.

Американският президент изрази съчувствие към болните либийски деца и допълни, че страната му, заедно с ЕС и България, са създали фонд за подпомагането на заразените със СПИН деца, в който, по думите му, САЩ участват активно.

„Трябва обаче като част от стратегията да се предвиди някаква компенсация за либийските деца и техните семейства. Надявам се този проблем да бъде разрешен бързо“, каза още Джордж Буш.

На свой ред българският държавен глава изрази надеждата, че САЩ и ЕС не гледат на ангажимента си към фонда за Либия като краткосрочен – „не като опит да постигнем освобождаването на сестрите, след което да приключим. Това трябва да е дългосрочен ангажимент“, каза Георги Първанов.

Той се присъедини към апела на българските медии до 100-те най-влиятелни личности в света за финансово подпомагане на международния фонд за Джамахирията.

Американският президент заяви още, че е необходима ревизия и промяна на американската визова система.

„Надявам се моята страна да разбере, че е в наш интерес да се отнасяме към хората с уважение и справедливост. Надявам се да реша този проблем по удовлетворителен начин“, допълни Буш.

Той съобщи още, че предложеният противоракетен щит е насочен към ракети с далечен обсег на действие, ракети, които биха преминали над територията на България.

„Това, че България не е част от тази защита с голям обсег, не означава, че тя няма да бъде част от щита с преден обсег“, заяви американският държавен глава.

Буш припомни, че по време на срещата на Г-8 в Германия е обяснил на руския си колега Владимир Путин, че щитът е насочен към „престъпни режими, които биха взели за заложници свободни страни“.

„Той не е насочен срещу Русия“, каза той.

Буш нарече „интересна“ идеята на Русия за изграждането на общ радар в Азербайджан.

„Не съм експерт и не знам дали това може да се осъществи в технологичен план. Ще изпратя наши експерти да анализират вашето предложение, а вие също изпратете вашите експерти, които да анализират моето предложение“, завърши Джордж Буш.

Президентът Георги Първанов приветства стратегическия диалог между САЩ и Русия по проекта за противоракетен щит и допълни:

„Ние, българите, бихме приели всяко едно решение, което дава повече гаранции за сигурност, за неделимост на евроатлантическото пространство. Решение, което е постигнато в диалог и прозрачност, и което не е насочено срещу трета страна, в това число и срещу Русия", каза държавният ни глава.

Първанов призова и за по-активни инвестиции на американски фирми в България.

„Предложих на президента Буш един по-отчетлив, по-категоричен, по настойчив ангажимент на американските фирми към енергийните проекти. Например „Шеврон“ по отношение на Бургас- Александруполис, или по отношение на АМБО. Това е инвестиция в мира и сигурността на региона“, завърши българският държавен глава.

Американският президент обяви още, че Косово трябва да бъде независимо.

Според Буш, за да стане това факт, на Сърбия трябва да се представи перспективата да се интегрира в НАТО, за да може да приеме загубата на провинцията.

„Америка вярва, че Косово трябва да е независимо", подчерта той въпреки съпротивата на Сърбия и Русия по този въпрос.

По време на срещата си със Сергей Станишев, Буш е заявил, че подкрепя усилията и решителните действия на премиера в борбата му с корупцията и престъпността.

„Очакваме по-сериозен ангажимент на американските компании за участие в проектите НАБУКО и АМБО“, заяви премиерът при обсъждането на темата за енергийната сигурност.

На свой ред Джордж Буш каза, че подкрепя изграждането на "АЕЦ - Белене", която според него ще допринесе за сигурността на енергийните доставки в региона.

Джордж Буш благодари за гостоприемството на България.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Политика
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата