Тричленен състав на Върховния административен съд обяви за нищожна заповед на министъра на околната среда от 1995 г., с която е обявен Народен парк Странджа на площ от 116 136,2 хектара, съобщиха от съда.
Решението на ВАС е подписано с особено мнение от съдия Юлия Ковачева, която не споделя извода на мнозинството на съдебния състав по отношение нищожността на заповедта.
Делото на община Царево срещу Министерството на околната среда и водите (МОСВ) предизвика сериозни дискусии през последните три месеца.
По време на обществен дебат в средата на юни в София представители на МОСВ, Национално управление по горите и Природен парк Странджа изразиха категоричната си позиция, че паркът е легитимен и трябва да остане защитена територия.
Това мнение се подкрепя и от 17-те природозащитни организации от коалицията „За да остане природа в България“. Еколозите се опасяват, че отменянето на заповедта ще доведе до масово застрояване на най-южната част на черноморието.
С днешното си решение съдебният състав на ВАС приема, че в обжалваната заповед не са индивидуализирани земеделските земи, попадащи в обхвата на парка и не са посочени границите на защитената територия, като приема жалбата на кмета на община Царево за основателна.
По делото е изслушана съдебно-техническа експертиза, като заключението на вещото лице е, че точна индивидуализация и граница на Природен парк “Странджа” не може да се определи.
Съдебният състав констатира, че са допуснати и съществени процесуални нарушения при издаването на обжалваната заповед, като липсват доказателства за съгласуването й с компетентните ведомства и организации, изброени в чл. 25, ал. 1 от Правилника за прилагане на закона за защита на природата (отм.).
Решението подлежи на обжалване пред петчленен състав на ВАС в 14-дневен срок от съобщаването му.
МОСВ ще обжалва решението, заяви днес министърът на околната среда и водите Джевдет Чакъров пред журналисти.