Върховният съд на Либия потвърди смъртните присъди на българските медицински сестри.
Кристияна Вълчева, Нася Ненова, Валентина Сиропуло, Валя Червеняшка, Снежана Димитрова и палестинския лекар с българско гражданство Ашраф ал-Хаджудж остават с присъдата от 19 декември 2006 година, предаде специалният пратеник на БГНЕС в Триполи Калина Петрова.
Решението на съда е окончателно и не подлежи на обжалване.
С него приключва юридическата страна на казуса.
Решението може да бъде отменено от Висшия съдебен съвет към министъра на правосъдието на Либия, който е политически орган, след което, при евентуално ново неблагоприятно решение, медиците могат да бъдат помилвани и от либийския лидер Муамар Кадафи.
Малко по-рано днес д-р Здравко Георгиев коментира, че сестрите ни са настроени скептично към днешното заседание на съда и очакват всичко от него.
Според ВВС обаче, Фондация Кадафи е обявила, че има постигнато финансово споразумение със семействата на заразените деца и в момента се очаква то да бъде обявено.
Външният министър на Либия Абдел Рахман Шалгам обяви, че на 16 юли Висшият съдебен съвет на Джамахирията ще заседава, но тогава няма да бъде взето решение по казуса с българските медици.
Този съвет ще даде възможност за подписване на споразумение, но той няма да коментира юридическите аргументи, е обяснил министърът.
България очаква и настоява за бързо свикване и бързи решения от Висшия съдебен съвет на Либия за окончателното приключване на случая с българските медици, коментира и президентът на България Георги Първанов.
За съжаление, решението на ВКС на Либия не е изненада за нас, очаквахме потвърждаването на смъртните присъди на този етап, добави той.
Държавният глава благодари на всички партньори на България в Европа и по света за подкрепата, която сме получавали през годините, както за усилията за постигане на справедливо решение за освобождаване на медиците ни, така и за стремежа ни да се намерят трайни решения за лечението на либийските деца.
Премиерът Сергей Сташинев пък обяви, че случилото се е очаквано, следейки целия ход на процеса.
Позитивно оценявам обявеното от външния министър на Либия намерение за свикване на заседание на Висшия съдебен съвет /ВСС/ в понеделник. След неговото решение ще се изчерпят всички съдебни процедури, за да свърши тази агония в съдебен план и да се премине по същество към политическо решаване на въпроса, допълни Станишев.
Главният прокурор Борис Велчев заяви, че решението на съда в Либия е отстранило една пречка за интензифицирането на политическия диалог между двете страни.
„В интерес на истината това не е неочаквано“, заяви Велчев и подчерта, че проблемът вече е изцяло в ръцете на политиците.
Главният прокурор изрази надежда, че това, което не е постигнато в съда, ще бъде постигнато от политиците - помилване на българските медицински сестри в Либия и завръщането им в България.
Това е политическа присъда, каза и италианският специалист по вируса на СПИН Виторио Колици.
Разбирам ситуацията в Либия, но тя е против истината, против представените доказателства и против всякакво правосъдие, коментира Колици пред БНР.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.