Има вероятност споразумението между семействата на заразените със СПИН деца и власите в Либия да не бъде внесено във Висшия съдебен съвет до понеделник, съобщи БНР.
Забавянето на внасянето на споразумението между семействата и властите в Либия във Висшия съдебен съвет може да отложи поне с една седмица преразглеждането на окончателните смъртни присъди на медиците.
От Асоциацията на семействата от Бенгази обясниха, че се касае за чисто техническа формалност – събирането на подписите на около 400 родители на болни деца. Иначе всички били дали принципното си съгласие.
Като доказателство за трудностите може да се приеме и фактът, че въпреки уверенията на председателя на асоциацията Идрис Лага в сряда, че споразумението ще бъде официално обявено в петък, това не се е случило и до момента.
Не е изключено споразумението между семействата и властите все пак да бъде внесено и в последния момент преди заседанието на ВСС на 16 юли.
В случай, че висшите магистрати не получат споразумението до понеделник, следващото заседание, на което може да стане това, е на 23 юли.
Междувременно до края на деня петте български медицински сестри и д-р Ашраф трябва да подпишат молбата си за помилване до ВСС.
По искане на либийската страна в документите ще бъде отбелязано, че медиците се отказват от всякакви претенции спрямо Джамахрията за прекараните повече от осем години в затвора, както и че няма да искат налагането на санкции от международни организации спрямо Либия.
От българското посолство в Триполи са категорични, че цялата документация от наша страна ще бъде представена пред Съвета навреме.
Днес френският вестник "Фигаро" публикува материал, в който се твърди, че свободата на българските медицински сестри струва 400 милиона долара.
Изданието уточнява, че тази сума се очаква да получат като обезщетение семействата на заразените със СПИН либийски деца.
Според „Фигаро“ повече от всякога съдбата на българските медицински сестри е в ръцете на самия Кадафи.
Dnes.bg припомня, че на 11 юли Върховният съд на Либия потвърди смъртните присъди на българските медицински сестри.
Кристияна Вълчева, Нася Ненова, Валентина Сиропуло, Валя Червеняшка, Снежана Димитрова и палестинския лекар с българско гражданство Ашраф ал-Хаджудж остават с присъдата от 19 декември 2006 година.
Решението на съда е окончателно и не подлежи на обжалване. С него приключи и юридическата страна на казуса.
"Добре знаете позицията на България за невинността на българските медицински сестри и палестинския лекар Ашраф и тя е сериозно подкрепена с доказателства, в това число и от независима международна експертиза", заяви министър-председателят Сергей Станишев по повод решението на Върховния касационен съд на Либия.
По думите му, случилото се е очаквано, следейки целия ход на процеса.
"Позитивно оценявам обявеното от външния министър на Либия намерение за свикване на заседание на Висшия съдебен съвет /ВСС/ в понеделник.
След неговото решение ще се изчерпят всички съдебни процедури, за да свърши тази агония в съдебен план и да се премине по същество към политическо решаване на въпроса", допълни Станишев.