Преговорите за съдбата на българските медицински сестри и палестинския лекар бяха подновени тази сутрин в 10,00 часа в Триполи, съобщава френското издание “Льо Поан”.
Те се водят между либийските власти и двамата френски пратеници- Клод Геан и съпругата на президента Сесилия Саркози, и еврокомисаря по външни отношения Бенита Фереро-Валднер.
Източници, близки до двете страни посочиха, че разговорите продължават да се спъват от проблема с финансовото обезщетение на семействата и заразените със СПИН либийски деца, пише “Льо Поан”.
По информация на изданието снощи, малко преди полунощ, преговорите са прекратени от полковник Кадафи.
Според източниците, сумата, която се очаква от Специалния фонд за Бенгази, създаден от Либия, все още не е на разположение.
Това закъснение изглежда е последната пречка пред екстрадирането на медицинските сестри в България, подчертава “Льо Поан”.
Фактът, че генералният секретар на президентството на Франция и съпругата на Никола Саркози още са в Либия, говори, че се предвижда сценарий затворниците да се прехвърлят към София на борда на френския президентски самолет, пише още изданието.
Френският президент Никола Саркози се ангажира много силно с освобождаването на българските медицински сестри и палестинския лекар, които са в затвора в Либия, с което вкара в употреба една невиждана лична дипломация с внушителната помощ на съпругата си Сесилия, пише в анализ АФП.
Тази операция ще бъде приветствана като дипломатически “преврат”, ако съпругата на президента доведе със самолета си шестимата медици. С желанието си да се появи на предна линия, Саркози обаче поема риска и да подкрепи евентуален провал.
По информацията на официален либийски източник самият френски президент ще посети Либия в сряда вечерта, но френското председателство отказа да потвърди или отрече това.
Наскоро Париж умножи инициативите си по този случай с риск да ядоса Брюксел, посочва АФП. Всъщност предишното посещение на госпожа Саркози в Либия на 12 юли беше сметнато като опит за извличане на медийни ползи от дългогодишната работа, водена в сянка от европейските дипломати.
За да парира тези критики Сесилия Саркози тръгна този път в компанията на европейския комисар по външни отношения Бенита Фереро-Валднер. Президентът Саркози се погрижи да приеме в четвъртък в Елисейския дворец комисарката, която се опита да успокои топката като коментира, че “всяко действие с цел връщане на медиците в страната им е добре дошло”. Снощи той разговаря също така на няколко пъти и с председателя на ЕК Жозе Мануел Дурао Барозу.
По данни на европейски дипломатически източник Саркози е обещал модернизация на болницата в Бенгази в замяна на репатрирането на шестимата медици. Тази сутрин държавният секретар по отношенията с парламента във Франция уточни, че Сесилия Саркози няма мандат да преговаря, а е в ролята на посредник в Триполи. Френската конституция не дава никаква роля, нито статут на заместник-държавния глава и една такава роля на първата дама по толкова сериозен проблем е “невиждана” до сега във Франция, коментира АФП.
Българският външен министър Ивайло Калфин коментира, че преговорите за освобождаването на българските медицински сестри в Либия трябва да приключат днес, но остана предпазлив относно момента, когато те и палестинският лекар ще се върнат в България.
"Очаквам преговорите да приключат днес", каза Калфин от Брюксел, където се провежда срещата на външните министри от Европейския съюз.
"В момента сме в такъв стадий, в който решенията са чисто политически. Ако либийската страна покаже добра воля, прехвърлянето им ще може да се осъществи бързо", допълни още той.
Според информация на cnn.com, цитирана от DW, представители на ЕС изразявали неофициално недоволство от активните усилия на новия френски президент „да обере в последния момент лаврите за освобождаването на медиците, след като Брюксел в продължение на три години преговарял търпеливо с Триполи.“