Сестрите ни и палестинският лекар Ашраф са излетели от Триполи и в момента се намират на борда на френски президентски самолет.
С тях на борда са съпругата на президента Саркози и еврокомисарят Бенита Фереро-Валднер.
Те ще кацнат на летище "София" около 9.45 часа. Стотици хора са се събрали там в очакване на сестрите ни.
Говорителят на Външно министерство Димитър Цанчев потвърди новината, потвърждение дойде и от Елисейския дворец, както и от кабинета на българския президент Георги Първанов.
Медиците ни ще бъдат посрещнати от президента Първанов и съпругата му Зорка, както и от премиера Сергей Станишев и външния министър Ивайло Калфин.
По информация на Дарик радио, сестрите ни и лекарят Ашраф ще бъдат откарани в Бояна, заедно с близките си, където ще бъдат подложени на медицински прегледи от лекари от ВМА. Очаква се те да прекарат поне няколко дни в резиденцията на президента.
Медиците ни се завръщат в качеството си на осъдени, коментира за Дарик радио първият защитник на сестрите ни - адвокат Шейтанов, който обаче допълни, че сега най-важното нещо е завръщането на българките на родна земя.
Световните информационни агенции също излязоха с гореща новина за завръщането на медиците. ВВС, Газета.ру, Ройтерс и още няколко агенции вече потвърдиха информацията за излитането на сестрите ни от Триполи.
От няколко дни насам в Либия са еврокомисарят по външните работи Бенита Фереро-Валднер и съпругата на френския президент Никола Саркози - Сесилия Саркози.
Какво точно са обсъждали двете дами и либийският лидер Кадафи все още не е ясно.
Според информации на различни медии Кадафи е поискал в замяна на освобождаването на медиците инфраструктурни промени в страната, които включват ново пристанище и магистрала в Либия.
В понеделник френското издание Льо Поан излезе с информация, че един от възможните сценарии за изход от ситуацията е българските медицински сестри да бъдат изведени от Либия на борда на френски самолет.
Dnes.bg припомня, че медиците ни бяха задържани по обвинение в умишлено заразяване на над 400 деца с вируса на СПИН, бяха осъдени на смърт, а накрая присъдите бяха заменени с доживотен затвор.
По споразумение между България и Либия от началото на '80-те години затворниците могат да излежават присъдата си в собствената си страна, без значение къде е произнесена присъдата.