Седмица след освобождаването на българските медици едно от ключовите действащи лица – Сейф ал Ислам, син на либийския лидер, призна, че те са станали изкупителна жертва.
В интервю за авторитетния парижки вестник „Монд” той споменава някои неизвестни детайли от „сделката” за медиците ни.
По думите на Ислам "детайлите" се отнасят до два аспекта, които френските и европейските официални лица са предпочели да премълчат около пазарлъците с Триполи: от една страна става въпрос за споразумение, предвиждащо големи оръжейни доставки на Франция за Либия, а от друга страна – за ролята при разрешаването на случая с медиците на британското правосъдие и обжалването на присъдата на Меграхи, обвинен за атентаната над Локърби.
„Въпросното решение натежа много за изхода от драмата с медиците”, признава Ислам и допълва, че определено се надява Меграхи скоро да бъде върнат в Либия.
„Ние съвсем скоро постигнахме споразумение за екстрадиция с Обединеното кралство. Наши хора бяха в Лондон преди месец”, посочва Сейф ал Ислам.
Пред „Монд” той отговоря утвърдително на въпроса за връзката между аферата Меграхи и казуса с българските медици:
„Ние направихме връзка. Приехме, също така, проблемът да бъде третиран на двустранно ниво – между Либия и Обединеното кралство, докато преди искането беше това да става на европейско ниво”.
В качеството си на ръководител на Фондация Кадафи, която ръководеше преговорите за изплащане на обезщетения на семействата на либийските деца, болни от СПИН, Ислам заявява официално пред "Монд", че на тези семейства не са дадени „никакви либийски пари”.
На въпрос откъде тогава са дошли парите, Ислам казва:
„Това, което мога да кажа, е, че французите уредиха въпроса. Французите намериха парите за семействата. Аз обаче не знам откъде са ги намерили те”.
От Катар ли?, пита реперторът на "Монд".
Отговорът: „Ние не сме задавали въпроси. Не искаме да поставяме наши приятели в неудобно положение”.
Сейф ал Ислам заяви пред Ройтерс, че не е вярвал във вината на българските медици /”за жалост те станаха изкупителни жертви”/ и в тази афера Либия е „сключила добра сделка”.
Синът на Кадафи твърди, че това е била една сложна история, „с много играчи и всички те трябваше да бъдат удовлетворени”.
На свой ред, френският президент Никола Саркози потвърди днес, че нищо не е направено в замяна за освобождаването на българските медици от затвора в Либия.
Така той коментира думите на сина на Муамар Кадафи, че оръжейна сделка с Франция е изиграла важна роля за свобождаването им.
На въпрос дали медиците са били освободени благодарение на подписването на спогодба за доставка на оръжие Саркози отговори: "Не".
Отговорът на втория въпрос: "Направено ли е нещо в замяна?" беше: "Нищо".
Саркози отказа друг коментар.
Междувременно стана ясно, че секретните служби на почти 20 държави, включително и израелското разузнаване „Мосад“, са помагали за освобождаването на петте български медицински сестри и палестинския лекар, осъдени на смърт от либийски съд.
Това съобщи в интервю за излизащия в Лондон вестник на арабски „Ал Хаят“ директорът на българската Национална служба за сигурност Кирчо Киров.
Киров казва за „Ал Хаят“, че именно спецслужбите са създавали условия за освобождаването на медиците чрез установяване на контакт с вътрешни и външни източници в Либия.
Новината за помощта на „Мосад“ по казуса Либия привлече значителен интерес от страна на израелските и световните медии, установи проверка на Dnes.bg.
За помощта на влиятелната разузнавателна централа съобщават Глобалният еврейски on-line център, авторитетните Jerusalem Post, Курсор, руското издание MidEast.
Разкритието за участието на секретните служби по казуса Либия не беше пропуснато и от обсега на внимание на сайтовете (руско и англоезични), които отразяват новини от сферата на разузнаването и имат за сътрудници бивши служители от разузнавателни централи.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.