България има готовност да реагира бързо, ако постъпят данни, че огромният нефтен разлив в Керченския пролив, свързващ Черно с Азовско море, се движи към българските териториални води.
В ефира на Инфорадио изпълняващият длъжността директор на Гражданска защита Варна инж. Андрей Марков каза, че има готовност за използването на нефтосъбирачи и бонови заграждения.
Тази сутрин той ще се срещне с представители на изпълнителна агенция "Морска администрация", с които ще обсъждат план за действие.
Ще бъде изискана информация за движението на нефтения разлив от Русия, Украйна и Турция.
Експерти вече предупредиха, че районът е заплашен от незапомнена екологична катастрофа, след като при силната буря вчера в Керченския проток потънаха 5 кораба, два от тях превозващи мазут и сяра.
При потъването на петролния танкер Волганефт-139 вчера в морето вчесе изляха около 2000 тона гориво. Ветровете в района на катастрофата са били със сила 108 км/ч, а вълните – с височина 5 метра.
Плавателният съд се разцепи на две заради стихията.
В бурята потънаха още четири кораба, някои от които пренасяха изключително опасни товари – сяра и горива. Няколко други плавателни съда са в опасност в морето.
13-членният екипаж на танкера бе спасен, но други над 20 души от останалите кораби се водят за изчезнали.