По предложение на общината, правителството реши да отвори сметището в Суходол, стана ясно след заседанието на Министерския съвет.
До това решение се стигна, след като дни наред от Столичната община ни уверяваха как имало пет алтернативни варианта за изход от кризата със столичния боклук. Така и не ги разбрахме обаче.
Изходът май беше предизвестен, след ултимативното искане на още пари от общината под тепетата/ Пловдив/, за да пусне още малко софийски боклук на сметището в Цалапица, и след категоричния отказ на жителите на Горни Богров да допуснат боклукчийските камиони до селото.
А иначе ни уверяваха, че имало пари, даже европейците били готови да съфинансират строежа на завод за боклука, ама той щял да бъде готов някъде към...
Сега чакаме да видим какво ще се случи, спомняме си първите протести в Суходол, а те започнаха през далечната вече 2001 г.
Тогава жители на Суходол, Мало Бучино и Банкя блокираха пътя към депото. Камиони, пълни с боклук, с дни чакаха да разтоварят вонята.
За да ги омилостиви, през 2002 г. Столичният общински съвет реши да „облагороди“ Суходол като компенсация за неудобството от близостта на сметището.
В Суходол го чакаха /облагородяването/ до септември, когато с жива верига блокираха подстъпите към градското сметище.
След дълги преговори кметът Софиянски отваря сметището отново.
Студената зима на 2005-та води нови протести и блокади. Суходолчани, недоволни, че столичани решили още една година да изхвърлят боклука си на сметището, пък им били обещали да го затворят.
Е, то обещанието не е като даването.
Месеци наред София е зарита в боклуци. След няколко безуспешни опита за споразумение, общинарите решават сметището да бъде закрито във възможно най-кратък срок.
През юли срокът идва, но тогава сме в кампания - изборна, за парламент, а кметът /Ст. Софиянски/ е кандидат за депутат.
Камионите стоят пред Суходол, лятото е горещо, кофите са зарити с отпадъци.
Започва дезинфекция на контейнерите за отпадъци, София е пред епидемия.
В ранните часове на 8.07.2005 г. полицаи и жандармеристи пробиват със сила блокадата на жителите на Суходол и отварят пътя на камионите.
Всички подстъпи към квартала са блокирани от полицейски патрули.
През септември 2005-та Столичната община все пак спазва обещанието си и затваря сметището.
А сега накъде? През октомври правителството предлага на общините Пловдив и Карлово да финансира техни проекти за около 57 млн. лв. срещу това да приемат на своя територия част от балирания боклук на столицата.
Камионите с бали тръгват в южна посока, но както се оказа - за кратко. Сега отново ще потеглят към Суходол.
Пак май се задават протести.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Отварят Суходол и толкоз!
Кабинетът "Станишев" реши да отвори сметището в Суходол, явно не помни бунтовете на жителите на града и полицията, която разби кордоните на протестиращите през юли 2005-та
15.11.2007 | 14:13 ч. Обновена: 19.04.2025 | 08:57 ч.
53

Новини
-
Руски самолети са били прихванати близо до въздушното пространство на НАТО
-
Традиция за Великден: Две съперничещи си църкви водят „ракетна война“ една срещу друга ВИДЕО
-
Карлос Насар: Режимът "Хищник" е чувството, което изпитвам, когато стъпя на състезание
-
Не само Мъск иска легион от деца, кои са другите фанатици?
-
Путин не е давал нареждания за удължаване на т.нар. „великденско примирие“
-
Учени алармират да избягваме популярен изкуствен подсладител
-
Зеленски след примирието на Путин: Руските удари продължават
-
20 години търсят газ в Черно море, но там няма находища
-
Комуникацията между Фон дер Лайен и Тръмп е все по-очевидна и тревожна
-
Белият дом разкрива теорията за “истинския произход” на COVID-19
-
Търпението на руснаците към Путин се изчерпва
-
Комуникацията между Фон дер Лайен и Тръмп е все по-очевидна и тревожна
-
Попълване на армията: Русия набира войници и в окупираните земи
-
Умора, самоубийствени мисии, раздори... Защо дезертират украинците от фронта?
-
Путин обяви Великденско примирие в зоната на специалната военна операция
София
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата