Косовският премиер Хашим Тачи свика парламента и призова депутатите да приемат декларация за независимост и да приемат всички държавни символи.
По време на обръщението си Тачи заяви, че Косово има подкрепата на западните страни за обявяване на независимост.
Премиерът още веднъж повтори, че Косово ще бъде многонационална държава, където ще се спазват всички закони.
Преди него косовският президент Фатмир Сейдиу заяви, че днес „властите ще се преклонят пред желанията на албанския народ и ще обяват независимост“.
Всички коли, които влизат в столицата Прищина, пускат клаксоните си, за да отбележат днешния ден, в който ще бъде обявена независимостта на областта от Сърбия.
На голям билборд, изобразяващ Статуята на свободата, е написано на английски: The time is now.
18 години, след като беше приета новата Конституция на Сърбия, която отне автономността на Косово и Войводина, Косово се готви да провъзгласи независимостта си.
Още на 5 юли 1990 г. месеци преди да бъде приета новата Конституция на Милошевич, албанските депутати в Скупщината на Косово провъзгласяват република Косово. Още през 1992 г. непризнатата от Белград република Косово избира своя президент Ибрахим Ругова.
Масовите убийства през 1998 г. по-късно ще бъдат окачествени като етническо прочистване и причина за бомбардировките на НАТО над Югославия през пролетта на 1999 г. Милошевич изпраща свои войски в Косово, чиято задача е да се преборят с Армията за освобождение на Косово, начело на която е Хашим Тачи.
Хиляди цивилни косовски сърби и албанци тогава напускат провинцията и се заселват в съседни балкански държави. Това беше истинска депортация, която най-тежко се отрази на съседна Македония.
За тези 9-10 години от краен екстремист Хашим Тачи, днешният премиер на Косово се превърна в умерен политик, който призовава всички да живеят заедно. Дори преди дни Тачи посети сръбски училища. Ситуацията в района и в Европа за тези години явно се е променила.
В Косовска Митровица, в северната част на областта, днес има сериозно присъствие на силите на НАТО в Косово КФОР. В разделение град има войници от състава на френския и белгийския контингент.
Представител на КФОР заяви, че „ са готови да предотвратят всякакви инциденти, независимо дали те са предизвикани от албанци или сърби“. В града живеят около 40 000 сърби и близо 80 000 албанци.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.