Възстановяването на двореца „Кричим” на Симеон Сакскобурготски и сестра му е парадокс от страна на административния съд в Пловдив, коментира областният управител на Пловдив Тодор Петков.
Той припомни, че 371 декара и прилежащите към тях сгради, за който имот се претендира от Сакскобурготски и сестра му, са публично-държавна собственост и нямат идентичност.
Това е установено от тройна експертиза и е послужило за мотив на областния управител да издаде заповед с отказ за връщане на имота.
Според Тодор Петков министърът на регионалното развитие и благоустройството трябва да се произнесе, защото става въпрос за публична общинска собственост.
„Парадокс е, че съдът реши, че имотът съществува така, както е поискан от Симеон Сакскобурготски. Нашите действия оттук-нататък са да обжалваме във Върховния административен съд", каза още областният управител на Пловдив.
В момента Сакскобургготски и останалите членове на царската фамилия са собственици на част от недвижимите имоти, които са притежавали до 1946 год.
Някои медии изчисляват стойността на имотите на около 160 млн. евро.
През 1998 г. Конституционният съд обяви за противоконституционен Закона за обявяване в държавна собственост на имуществото на цар Фердинанд и цар Борис и техните наследници.
Документът уточнява, че според списъка от 1946 г., изготвен по нареждане на министър-председателя Кимон Георгиев, царските имоти са 17.
От тях на царското семейство частично са върнати резиденция “Врана” /от общо 3500 дка са върнати 980 дка, от които около 920 дка собствениците са дарили на Столичната община/, “Царска Бистрица”, “Саръ-гьол”, “Ситняково”, къща в гр. Баня, горски масиви в района на град Самоков - Боровец и с. Бели Искър.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.