IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Възгледите на Камен за един учител

За моноспектакъла на Камен Донев...

Възгледите на Камен за един учител

Със сигурност си спомняш поне един от многото легендарни скечове на Камен Донев в “Улицата” или по радиото.

Изключителното му чувство за хумор, абсурдните импровизации, смешните мимики и талантът да разсмива са вкарали в златния сейф поне няколко култови образа – Полицая, Бащата, Учещия се крадец.

Разбира се, най-запомняшият се е Учителят, който надълго и нашироко обяснява колко е важен боят в живота на човека.

Този образ е станал отправната точка и за неговия първи моноспектакъл “Възгледите на един учител за народното творчество” - част от фестивала Варненско лято (виж снимки от спектакъла тук).

Представлението е смесица от всичко, което Камен умее – импровизации, изпълнени с абсурди и изключително смешни жестомимики в стил комедия дел арте, кръшни хорца, в които той е виртуозен, песни, които изпълнява с цялото си сърце, смешки и етюди.

През цялото време публиката се тресе от смях и всички са доволни и задоволени от купищата любима на българина смесица между фолклор и самоироничен прочит на традиционни ценности и морал.

Ето един от суперзабавните скечове на Камен Донев в моноспектакъла:


Във “Възгледите на един учител за народното творчество”  чувството за хумор на Камен не се е променило, а се е развило. На места спектакълът ме накара да се смея с глас, а, както се чува във видеото, и публиката регулярно изпадаше в истеричен кикот.

Освен абсурдните импровизации, той има чисто актьорски усет как да подправи смешния текст точно с едно движение, което да завърши идеално историята.

Иначе изглежда, че спектакълът е направен с отправна точка - да се създаде нещо, към което се добавят екстри.

Например – спектакъл с виртуозни народни хорá и фолклор с добавен мотив за Даскала, или обратното – започнал е от идеята за специфичния човечец (с реален прототип – учителят  по “Труд и техника”  на Камен) и се е стигнало до допълнението с народното творчество.

Това го прави фрагментарен, с непостоянен ритъм и на места – малко несвързан като мисълта на героя, който от сериозната тема прескача (със същата съсредоточеност) към разговор с калинка, маскирана на листче.

Една от спецификите на текстовете на Камен тук понатежава, но по симпатичен начин – той винаги и в най-простото нещо се опитва да вмъкне целия свят.

Например – по някакъв начин успява да говори за всичко – от политика, през спорт, ежедневие, бит и космос, като е способен да вкара философски цитат от филм, докато говори за битов проблем или експеримента с кучетата на Павлов в едно намигване на фаровете на случаен пешеходец.

И понеже моноспектакълът е един от наистина най-сложните начини да овладееш публиката, да я накараш да съпреживява, да забрави света навън и да се смее от сърце, можете да сте сигурни, че след като Камен го е постигнал и те зарежда с огромна енергия, това представление ще има дълъг живот. Какъвто и заслужава.

Виж снимки от спектакъла тук

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата