Людмил Стойков и Марио Николов отрекоха всички обвинения срещу тях от доклада на ОЛАФ.
Пред бТВ двамата заявиха, че нямат общи фирми, не са прилагали фалшиви оферти и не са представяли фалшиви фактури.
"Силно ме учудва, защото до момента няма никакви доказателства срещу мен", заяви Людмил Стойков.
"В доклада прозирам почерка на български милиционер от 80-те години от типа "рекъл-казал", обяви на свой ред Марио Николов.
Стойков каза още, че е изненадан как без доказателства се отправят обвинения срещу него.
"Дори косвени доказателства срещу мен няма. Нищо общо нямам със САПАРД. Нито един лев от САПАРД не съм взимал", допълни той и обяви, че още днес с писмо до главния прокурор ще поиска, когато пристигнат служители на ОЛАФ, да го извикат, за да даде показания.
Марио Николов пък добави, че винаги е съдействал на разследващите органи.
"Ние сме били образцови обвиняеми. Група Николов-Стойков съществува единствено във въображението на българските полицаи", завърши той.
Кръгът "Николов - Стойков" е основен в доклада на ОЛАФ, който твърди, че фирми на бизнесмените са ощетили с над 32 милиона евро бюджета на Европейската общност, източвайки пари по САПАРД.
Европейската служба за борба с измамите изброява проекти на престъпна мрежа от компании, която включва повече от 50 български, европейски и офшорни фирми.
"Тази мрежа е управлявана и финансирана от Николов и Стойков, за които се говори, че имат близки връзки с българското правителство. За единия от тях се твърди /Людмил Стойков - бел. ред/, че е финансирал предизборната кампания на президента Първанов и е бизнес партньор на бивш зам.-министър на външните работи (Феим Чаушев - бел. ред)", пишат в доклада чиновниците от Брюксел.
Самият Чаушев заяви също по бТВ, че никога не е бил съдружник с Людмил Стойков, но се познава с него по линия на туризма от 2000-та година.
"Стойков сподели с мен, че иска да съдейства на разследването, защото приказките срещу него пречели на бизнеса му, и каза, че иска да се срещне с представители на ОЛАФ в София", каза той.
"Аз бизнес нямам. Нямам акции", заяви Чаушев.
Задачата на Европейската служба за борба с измамите ОЛАФ е да защитава финансовите интереси на Европейския съюз /ЕС/, да се бори с измамите, корупцията, включително с нарушенията в европейските институции.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.