Кой от двата алианса се безпокои повече за безопасността в Европа? НАТО или ЕС?
Месец след края на петдевната война в Грузия изводите са ясни.
Резултатът от проведената между Саркози и Москва и Тбилиси дипломация не може да се нарече изключителен (ЕС се примирява с това, че Южна Осетия и Абхазия са наводнени от 7600 руски военни, че етническите чистки остават безнаказани и че нейните наблюдатели ще контролират само Грузия).
Но страните поне разговарят с Брюксел и считат, че Евросъюзът е малко или много обективен, за разлика от американците, които веднага се втурнаха да защитават Грузия.
Украйна (без да посочваме вътрешнополитическите й причини) си извади поука от това. И сега се стреми преди всичко към ЕС, а после (но едва след това) може и в НАТО.
Ето защо изводът от грузинската криза е следният: солидарността и защитата на Запада се преместиха на изток, от НАТО към ЕС. Центърът на Запада вече не е във Вашингтон, а в Брюксел.
Блоковото мислене на НАТО или превъзходството, изразено в ракети и жива сила, като средство за сплашване на противника, е остаряло.
В епохата на глобализацията действа друг начин на мислене: всички сме зависими от стокообмена. И там, където търговските връзки са тесни, тесни са и други общи интереси, включително и интересите на безопасността.
В подкрепа на тази теза може да се направят два хипотетични теста:
Финландия не е член на НАТО, но е член на ЕС. Какво ще стане, ако Русия нападне Финландия (което не е много вероятно)? Няма никакви съмнения, че ЕС ще реагира като военен съюз. Незабавни санкции, ограничаване свободата непридвижване и преустановяване на всички преговори с Москва. След което най-вероятно ще настъпи мобилизация на войски и привеждане в бойна готовност.
ЕС ще реагира с цялата си мощ само защото вижда заплаха за своите делови интереси с Финландия. Заплаха за
целостта на икономическото пространство.
"Аргументът на Финландия против встъпването й в НАТО е: просто не е необходимо. Нали е член на ЕС. Никой няма да се осмели да нападне член на ЕС", това е заявил наскоро финландски дипломат.
Втората хипотеза:
Турция е член на НАТО, но не е член на ЕС. Какво ще се случи, ако Русия нападне Турция? Няма никакво съмнение! Европа едва ли би проявила такава солидарност, както в случая с Финландия. Представителите на Берлин, Париж и Варшава ще търсят до безкрайност в щабквартирата на НАТО възможни политически алтернативи, за да не изпратят и един войник на бреговете на Босфора.
Какви са изводите тогава? Де факто ЕС има по-силна солидарна отговорност, отколкото НАТО.