Нападенията
Най-малко 80 души са загинали и около 900 са ранени след серия от взривове и въоръжени нападения в индийския град Мумбай (старото име на града е Бомбай), съобщава вестник The Times of India.
Неизвестни нападатели са открили огън в района на централната железопътна гара, ресторант, който се посещава предимно от чуждестранни туристи, луксозни хотели и болница.
Нападения са извършени в три от най-големите луксозни хотели в града - Taj Mahal, Trident и Oberoi.
Малко преди 24 часа българско време започна и спасителна антитерористична операция в окупираните от нападатели хотели в Мумбай, съобщи телевизионният канал France 24.
Специалните части на индийската армия са нахлули в хотелите Taj Mahal и Oberoi и водят сражения с терористите.
По информация на ВВС в хотелите Taj Mahal и Oberoi нападателите държат десетки заложници, между които има множество чуждестранни граждани.
Ръководителят на полицията в щата Махаращра, чиято столица е Мумбай, съобщи, че нападателите са произвели безразборна стрелба и са използвали гранати.
По негова информация нападателите все още се укриват в някои от атакуваните сгради.
Терористичните атаки са осъществени на поне седем места, уточни той.
Британският евродепутат консерватор Саджад Карим е сред гостите, попаднали под обсада в един от нападнатите хотели.
„Намирах се в лоби бара на хотела, когато отвън внезапно се чу масирана стрелба“, съобщи Карим пред Рress Associaton.
Той е участник в делегация на ЕС, намираща се в Индия за предстоящата среща на върха между представителите на Съюза и индийските власти.
Когато се обърнал, Карим видял пред себе си един от нападателите, въоръжен с автомат.
Терористът започнал стрелба срещу групата чужденци (в която бил и евродепутатът), но Карим успял „да се обърне и да побегне в обратната посока“.
Свидетелите
Свидетел на атаката срещу Оberoi е съобщил, че докато е вечерял в ресторанта на петзвездния хотел, нападателите са нахлули внезапно и са започнали масова стрелба.
Друга свидетелка – Лареа Игнасио, която е присъствала в хотела като част от официална испанска делегация в Индия, споделя, че докато вечеряла, са се чули 15-20 изстрела.
Тогава се намесила охраната на хотела, която извела гостите първо в кухнята, а после и в мазето на хотела, откъдето били изведени в безопасност.
"Предполагам, че търсеха чужденци, защото разпитваха за британски и американски паспорти“, заяви Ракиш Пател, британец, живеещ в Хонконг, който е свидетел на случилото се в хотел Taj Mahal.
"Те носеха бомби. Дойдоха от ресторанта и ни заведоха на горния етаж. Млади момчета, може би на 20-25 години. Имаха два пистолета“, заяви Пател пред местния телевизионен канал NDTV.
Един от репортерите на агенция Ройтерс в Индия - Сурав Мишра, се е намирал със свои приятели в Cafe Leopold, където е получил наранявания, заради които е откаран в болница.
Той описва ситуацията така: „Около 9,30 часа чух изстрели. Бях с приятели, когато нещо ме удари. Побягнах и паднах на пътя, тогава някой ме вдигна“.
Телевизионните канали в Индия показват кадри с горящите лоби барове в Taj Mahal и Oberoi и хора, евакуирани от хотел Oberoi, които бягат панически от мястото на инцидента.
Кой стои зад нападенията?
Неизвестна групировка с име „Deccan Mujahideen“ е изпратила e-mail на няколко местни индийски медии.
В електронното съобщение групировката твърди, че нейни бойци стоят зад атаките.
Репортерска проверка на Dnes.bg обаче установи, че няколко индийски онлайн издания предполагат, че зад днешните атаки стои радикалната пакистанска групировка „Лашкар-и-Тайба“.
Индийската полиция определи нападенията като терористични атаки.
Руската редакция на ВВС припомня, че през последните месеци в индийските градове имаше вълна от експлозии, които доведоха до множество жертви сред цивилното население и туристи.
Телевизионният канал France 24 коментира, че повечето от атаките се приписват на мюсюлмански бунтовници, но преди време полицията арестува и няколко хиндуистки екстремисти, които също са заподозрени за някои от нападенията.
От март 1993 година до сега Мумбай периодично става жертва на терористични атаки.
Смята се, че през 1993 година мюсюлмански екстремисти, в тясна връзка с пакистански бунтовници, са извършителите на серията бомбени атаки срещу фондовата борса в града, влакове, хотели и бензиностанции.
Според твърденията на властите тези нападения, които доведоха до смъртта на 257 души и 1100 бяха ранени, са извършени като отмъщение за гибелта на стотици мюсюлмани по време на религиозните бунтове, залели Индия по онова време.
Десет години по-късно, през 2003 година, 52-ма души загинаха в бомбени атентати, които се приписват на мюсюлмански бунтовници.
ВВС припомня, че през юли 2006 година 190 души загинаха след серия от атентати в Мумбай.
Тогава индийските власти обвиниха специалните служби на Пакистан за нападението.
Властите в Пакистан обаче отрекоха обвинението.
Реакциите по света
Говорител на Държавния департамент на САЩ осъди серията атентати в Индия:
„Изказваме своето съчувствие на семействата и близките на загиналите и ранените, както и на гражданите на Мумбай“, заяви Робърт Ууд.
Британският премиер Гордън Браун направи изявление в същия дух, като нарече атентатите „възмутителни“.
В изявление на ЕС се посочва: „Френското председателство на Европейския съюз научи с ужас и възмущение за терористичните атаки в Мумбай. Ние ги осъждаме по възможно най-решителния начин“.
* Информацията е актуална към 01:20 часа на 27 ноември 2008 година
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.