Те са виртуозни изпълнители.
Те са лауреати на множество награди и отличия.
Учили са в най-престижните музикални училища.
Работили са с именити музиканти.
Свирили са в най-известните зали като солисти с прочути оркестри.
Имат значителен опит и репутация като изпълнители на класика, джаз и уърлд музика, но това което ги обединява е страстта им към аржентинското танго. Събират се в един от най-обещаващите танго квартети в Европа.
Те са Тангуарда.
Ще свирят у нас на 8 януари в зала “България” от 19.30 ч.
Квартетът изпълнява аржентинско танго в типичната за този жанр формация– пиано, бандонеон, цигулка, контрабас. Основан е в Холандия, където живеят и работят трима от членовете му, но всеки един от музикантите произхожда от различна страна в Европа.
Част от него е пианистката Мария Мартинова. Тя е родена в България и е завършила Музикалното училище във Варна, Julliard School в Ню Йорк, и Royal Academy of Music в Лондон. Лауреат е на множество престижни награди от България, Италия и Великобритания.
Свирила е в редица големи концертни зали из цяла Европа. Работила е с някои от най-големите имена в съвременната танго музика. В момента работи с прочутия танго маестро Густаво Бейтелман в Консерваторията в Ротердам. Мария е известна на Европейската танго сцена и като пианист на Gran Orquesta Típica OTRA.
Бандонеонистът на квартета, Виле Хилтула, е роден във Финландия където завършва Академията Сибелиус и в последствие учи бандонеон и аржентинско танго в Ротердамската консерватория. Свирил е в няколко танго групи, сред които Orquesta Típica OTRA и Tangueros Polares, изявявал се е на 8-мия танго фестивал в Буенос Айрес и на най-известните сцени в аржентинската столица. В момента работи съвместно с известния бандонеонист Карел Краайенхоф, член е на неговия Sexteto Canyengue, както и на Tangorama Tango Quartet.
Цигуларят Рафал Замбржицки-Пейн е роден в Полша. Той е победителят за 1996 в престижния конкурс на Би Би Си за млад музикант на годината. Учи в Yehudi Menuhin School и в Royal Northern College в Манчестър, и по-късно във Виена, като стипендиант в Herbert von Karajan Centre. Рафал е свирил с някои от най-големите класически оркестри във Великобритания, концертирал е из цяла Европа, САЩ и Южна Африка.
През 2004 Рафал става солист и концерт-майстор на известната немска формация за съвременна музика Ensemble Modern. Рафал свири на цигулка “Жан Батист Вийом” от 1844 г.
Контрабасистът на квартета, Матю Миджли е роден във Великобритания, където учи музика и композиция в Бирмингамския университет и контрабас в Royal Academy of Music в Лондон. През последнит 9 години е бил първи контрабас на редица известни оркестри, като European Youth Orchestra, Ню Йоркския филхармоничен оркестър, Щутгартския камерен оркестър и на Ротердамския филхармоничен оркестър.
Заедно с музикантите от Тангуарда в София пристига и нашумялата френско-аржентинска танцова двойка Селин Руис и Дамян Розентал за да представят в зала “България” уникален концерт посветен на танго нуево, музика и танц преплитащи страстта и магията на аржентинското танго с духа и ритъма на нашето съвремие.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.