„Нашата база е много по-добра от други страни, но ние имаме проблеми с услугите“, призна социалният министър.
„581 лева е средната работна заплата. За да няма спекулации, припомням, че имаме с 24% по-високи прагове, което ще се отрази на плащането“, допълни Емилия Масларова.
Тя допълни, че 25% от доходите се крият и са сиви, а това рефлектирало върху стандарта.
„В непроизводствения сектор e прието постановление за ограничение на средствата за фонд "Работна заплата". Това не значи, че някои от хората няма да получат увеличение. В строителството и инфраструктурата ще има нови работни места.
Ще предоставим 19 000 работници на бизнеса в определени сфери да работят на намалено работно време и да получават компенсации. Насочили сме към общините средства за домашни социални патронажи“, похвали се още Масларова пред bTV.
"Често имаме отказ за заплата от 300-350 лева от хора, които са безработни. Повече от 20 години фетишизирахме държавата. Ние сме една от държавите с намалена осигурителна вноска – 2,4% за работодателите.
Трябва да бъдем предпазливи и ангажирани, защото каквото може да направи държавата в условия на криза, тя ще го направи. Хората, които имат квалификация, имат по-малко основание да се страхуват, отколкото неквалифицираните", допълни министър Масларова.
Длъжни сме в период на криза да направим най-важното – да съхраним държавата, да не допуснем масова безработица, завърши социалният министър.