В декларация Главното мюфтийство, 16-те районни мюфтийства и около 1450-те мюсюлмански настоятелства изразяват безпокойство заради оскърбителните, заплашителни и обидни действия срещу мюсюлманската общност, разиграли се през изминалите месеци.
В документа обаче не се посочват конкретни примери за обиди, поругаване и дискриминация спрямо мюсюлманите у нас.
Ето част от нея:
Мюсюлманското изповедание бе превърнато в мишена на недалновидни политики и празнословни политици.
Това представлява заплаха за обществения мир.
С надежда за намиране на разумно и трайно разрешение на проблема, ние отправяме предложение за начало на диалог с българските държавници и цялото българско общество.
Мюсюлманите в България винаги са били съвестни граждани, зачитащи Конституцията и законите на Република България.
Мюсюлманската общност няма да се поддаде на провокациите на политици, целящи дестабилизиране на страната чрез оклеветяване на мюсюлманите, които се стараят единствено да запазят културно-религиозната си идентичност и историческото наследство, завещано им от техните предци, обитавали тези земи от столетия насам.
Под претекст, че напоследък сред мюсюлманите се развиват "крайно радикални" тенденции, в България се полагат основите на политика на потисничество, насочена към същите тези граждани.
Това е проява на недобронамерена и враждебна политика.
Докато се води такъв род политика, ние категорично отказваме да приемем изкуственото и умишлено разделение на мюсюлманите на "радикали" и "традиционалисти".
Мюсюлманите в България, които все още се опитват да изтрият следите на духовния разпад, до който доведе комунистическият режим, днес са поставени под психически натиск, като биват обвинявани в "изповядване на радикален ислям".
Свидетели сме на това как политиката на натиск, водена през 20 век, продължава и днес, но прикрита зад лозунга за предпазване от "радикален ислям".
Негативното и предубедено отношение към официалното представителство на мюсюлманското вероизповедание и мюсюлманската общност изкарва на показ враждебността и омразата на някои политици и политически партии.
Институциите, отговорни за сигурността на държавата, почти безкритично, на доверие приеха неоснователните и голословни твърдения, които някои безотговорни политици подхвърлиха с цел трупане на дивиденти и ние оценяваме това като провокация, застрашаваща вътрешния мир и накърняваща конституционния принцип за равноправие между всички граждани.
Смятаме, че тези явления са тревожни от гледна точна на спокойствието и добруването на
нашата страна, и с огорчение наблюдаваме толерирането на подобен подход в една "демократична" страна, член на Европейския съюз.
На мюсюлманското изповедание не се разрешава и изграждането на Ислямски културно-образователен и административен център в гр. София.
Центърът е от изключително значение за осигуряването на академична акредитация на Ислямския институт, който е единственото висше учебно заведение за изучаване на исляма в страната.
Все още няма отговор на молбата ни за разрешение на строеж, внесена преди пет месеца.
В София има една действаща джамия, която не може да задоволи нуждите на 25-30 хил. мюсюлмани, живеещи в столицата.
Разглеждането на молбата ни за изграждане на втора джамия в гр. София, внесена в Столична община, остава без задоволителен отговор.
Призивът ни не е насочен срещу конкретни субекти. Това е своеобразен апел към всички държавници, политици, общественици, хора на изкуството, интелектуалци и към цялата българска общественост да си подадем ръка, за да изградим едно ново, модерно и съвременно отношение, с което да сложим край на разделението на обществото ни по религиозен, етнически, расов и политически признак.