Промените в пенсионната система убиват втория стълб

Работи се на парче, коментира Ивелин Желязков от АИКБ
Обновена: 2 юни 2016 13:38 | 2 юни 2016 13:21,
14
Промените в пенсионната система убиват втория стълб
Снимка: bgonair.bg

Тристълбовият пенсионен модел е най-добре работещият, но промените, които бяха обсъждани доскоро, всъщност ще имат за краен резултат убиването на втория капиталов стълб - нещо, което е абсолютно неприемливо. Това коментира Ивелин Желязков от Асоциацията на индустриалния капитал в България в Сутрешния блок на Bulgaria ON AIR.

"В момента в Кодекса за социално осигуряване (КСО) се казва, че са пожизнени и те са наследяеми (бел. ред. вторите пенсии) и нищо повече. Ето тук трябва да се работи и да се разпишат конкретните норми", посочи той.

Правят се промени на парче без дългосрочна визия, трябва да има визия за десетки години напред, добави Желязков.

"Говори се за наследяемост на пенсията. Това означава, че носителят на правата, когато си отиде, лицата, които идват след него, няма да получат средствата, които са останали наведнъж, а пенсията. Тоест, ако лицето е получавало по 10 лева на месец, защото сигурно нещо такова ще стане - ще продължават по 10 лева на месец да получават наследниците. Те ще се окажат 100 души и ще се чудят как да се оправят, и накрая никой няма да ги ползва", уточни и Димитър Манолов, президент на КТ "Подкрепа".

Президентът на КТ "Подкрепа" предлага възможността за втора пенсия да се разшири извън единствената досегашна възможност в частен пенсионен фонд - ако човек иска да си направи частен пенсионен влог или пък инвестиционен портфейл. От друга страна Желязков предлага различните опции да са в частния пенсионен фонд, защото според него тогава има шанс да се предложат.

Има още нещо, което трябва да се въведе в този закон - "при придобиване на права лицето да може да изтегли всичките си средства безусловно", подчерта Манолов.

"Голямата стъпка е, че тези лични ваши-наши частни средства, всяко лице трябва да има възможността да се разпореди с тях, когато и както реши. Това трябва да го гарантира законът", добави Желязков.

Вторият и третият пенсионен стълб не се препокриват, категорични са експертите. Те потвърдиха тезата, че втората пенсия е допълваща, а не заместваща.

Манолов смята, че пенсионната система трябва да бъде максимално опростена. По думите му това, което отсъства в този законопроект, е изключително важният въпрос за таксите и даде пример:

"Когато вие внесете 100 лева в един пенсионен фонд, той веднага удържа въпросните 5 лева - тази 5% такса, а оттам управлява вашите 95 лева. В един момента, когато тези 95 лева станат 100 лева, Фондът ви убеждава, че има 5,26% доходност. Законно е, но не е нормално. В края на годината всички Фондове удържат 1% от това, което имате. Тоест дали управляваното е на загуба, няма значение - 1% е за тях. Тези пороци никога няма да направят системата да работи в полза на осигуряващото лице."

Вижте повече във видеото на Bulgaria ON AIR

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


14
Още по темата: пенсиивтори стълб
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
12
1
 
32
 
! Отговори
а дали е така преди 8 години
Създаваш втори стълб, премахваш го, а по средата едни хора прибират едни пари. Такива са ни "реформите" през целия "преход." Дано с третия стълб се получат нещата както трябва, че поне за тия, които са внасяли коректно да има по-спокойни старини. Да имаше нормални лихви, ликвиден капиталов пазар и сигурност във финансовата ни система, щях да ви препоръчам сами да си спестявате за пенсия.
11
1
 
32
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
калфата - пенсионен убиец!
10
0
 
33
 
! Отговори
дебел депутат преди 8 години
Бачкаш 37г. и то с стаж и хващаш западно-езропейска пенсия-160лв,ако нямаш стажа -соцялната и тя е европейска-116лв на месец.
9
1
 
32
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
9, НЕ БИЛЕ ОБМИСЛЕНИ- НЕ Е ВЯРНО- ТОТАЛНАТА МИЗЕРИЯ Е НАЛИЦЕ- КОЙ ПРАВИ ПРОМЕНИТЕ В СОЦИАЛНАТА СФЕРА- ХАСАН АДЕМОВ ДПС И КАЛФИН АБВ- ПО ГОРЕ ПРОЧЕТЕ ЛИ ЧЕ ФОНДОВЕТЕ КОИТО УПРАВЛЯВАТ ПАРИТЕ ТИ НЕ ГУБЯТ НИТО СТОТИНКА, НО ТИ СИ В ЗАГУБА, ЗАЩОТО ТРЪГВАЙКИ КЪМ НЯКОЙ ФОНД, АВТОМАТИЧНО ТИ РЕЖАТ ОКОЛО 28% И МАЛКО ОТ БЪДЕЩАТА ПЕНСИЯ- МОЖЕ ДА СЕ ОКАЖЕ, ЧЕ ДОКАТО СА ТИ УПРАВЛЯВАЛИ ВЕЩО ПАРИТЕ ЗАЕДНО С ВТОРАТА ПЕНСИЯ МОЖЕ ДА ВЗЕМЕШ ПО МАЛКО ОТКОЛКОТО САМО С ЕДНА- ПАРАДОКС, НО ФАКТ, А ПЛОСКИЯТ ДАНЪК КОГА
8
0
 
37
 
! Отговори
Реалист преди 8 години
Колкото и стълбове да направят, нещата няма да се подобрят без нормално доходи в България, а такива не се очертава да има в близките десетилетия. Това, което можеше да се направи през 1990-1992 години, беше да се приеме някакъв модел за преминаване от стария пенсионен модел, към някакъв друг на съвсем друг принцип. Това можеше да стане, както изведнъж, така и постепенно, но не се направи. Няма го и сега.
7
0
 
34
 
! Отговори
Реалист преди 8 години
Всичките промени в пенсионната система, не бяха премислени и в крайна сметка дават лоши резултати, особено в дългосрочен план, а точно в дългосрочен план трябва да се търси подобрение. В България действаше работещ модел на пенсионна система и то добре работещ. След 1989-та година обаче, заради неколкократния спад на доходите, както и заради укриването на доходи, системата, започна да работи лошо. Масовото бягство на хора от България влоши нещата, а от 2007 и демографската катастрофа.
6
1
 
38
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Голяма гавра с тия пенсии . Някога преди много години не е имало пенсии и пенсионери , а рента и рентиери . Тази терминобигия е по приемлива .
5
0
 
33
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Абе за СТЪЛБО незнам! Ама гледайте да не падне ДИРЕКО! Че тогава ше ви се *** мам.ата?!
4
1
 
36
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Вторият стълб е убит от олигарсите, които направиха частните пенсионни фондове
3
0
 
38
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Абе втора била част от пенсията била. Не ме интересува аз съм работил за тия пари бе кои са тия че да ми ги взимат. Те без това ми харчат данъците за квото им е кеф сега и на спестяванията ми посягат. Ако имаше как един лев нямаше да им дам крадлива пасмина.
2
0
 
38
 
! Отговори
Георги Шопов преди 8 години
Всъщност борбата е кои и колко да обира осигурените затова натискат часните фондове.Като знаете лихвите по заемите и как за десетилетия прираста е близък до нулев.....
1
0
 
46
 
! Отговори
Стига лъжи преди 8 години
Обяснете на хората, че това не е втора пенсия, а част от пенсията, която един ден ще имат право да получават. Тези дружества се издържат с нашите пари - то не са офиси, коли секретарки, заплати, дивиденти и т. н. Добре е, че се даде възможност на хората да избират. Ако искам втора пенсия, ще си направя влог и готово, а няма да издържам някакви хора за правене на нищо.