ЕК отчете: Развитието в България е крехко, доверието - подкопано!

Бягствата на престъпни лидери от правосъдието у нас влязоха в доклада на Брюксел
Обновена: 27 яну 2015 16:18 | 27 яну 2015 16:14, Елка Василева
72
ЕК отчете: Развитието в България е крехко, доверието - подкопано!
Снимка: архив, Reuters

България е постигнала известен напредък, но въпреки това той не е достатъчен. Развитието все още е крехко, а общественото доверие е подкопано. Това се казва в поредния доклад на Европейската комисия (ЕК) по Механизма за сътрудничество и проверка, предаде БНР. Официалното представяне на документа ще е утре.

В документа се посочва, че от последния доклад от юли 2012 г. България е постигнала напредък в подобряване на процедурите за назначаване. Посочват се и други полезни управленски стъпки, предприети в прокуратурата и съдебната власт.

Въпреки това ЕК обобщава, че като цяло напредъкът е недостатъчен, а доверието е подкопано заради бягството на лидери на организираната престъпност от правосъдната система, както и поредица разкрития за политически влияния в съдебната система.

Още по темата

Въпреки някои важни стъпки по отношение на управленските реформи Висшият съдебен съвет (ВСС) не се приема за самостоятелна и независима власт, в състояние ефективно да защити независимостта на съдебната власт. Работата на ВСС през 2014 г. продължава да бъде обект на спорове.

Напрежението между ВСС и неговия граждански съвет расте с времето с претенции от страна на представителите на гражданското общество, че техните мнения не се вземат предвид. Като добра реакция ЕК посочва развитието на комуникационната система на ВСС и предприемането на някои стъпки по отношение на прозрачността.

Друг въпрос, станал обект на дебати в България, е промяна на структурата на ВСС. Това се превърна във водеща тема след предложението ВСС да стане двукамерен орган с две отделни камери – за съдиите и за прокурорите. Идеята за промяна на структурата на ВСС е част от предложението за нова съдебна реформа, която обсъжда българското правителство.

В допълнение стратегията за реформа засяга по-широки въпроси като избора на членове на ВСС. Предишни доклади направиха препоръки за увеличаване на прозрачността на процедурата за подбор. Значението на по-голямата прозрачност и обективност при назначенията в съдебната власт е било последователна тема в докладите на ЕК. Въпреки това някои точки, разглеждани през 2012 -2013 г., са избегнати през 2014 г. , а ситуацията с постовете от най-високо равнище остава проблематична.

По-специално, изборът на председател на Върховния касационен съд беше отложен няколко пъти. Номинациите за административни ръководители на други съдилища повдигнаха проблема за откритостта в подбора, основан на заслугите на кандидатите.

Друга препоръка на доклада за 2014 г. е задълбочен и независим анализ на системата за случайно разпределение на делата. Тук от ЕК посочват, че са предприети някои стъпки, анализиращи потенциалната уязвимост на системата. Предприети са действия за изграждане на централизирана система за случайно разпределение на делата. Все пак това временно решение не изглежда да е подобрило сигурността.

От страна на прокуратурата е налице значителен напредък в изпълнението на плана за действие, представен от главния прокурор Сотир Цацаров през 2013 г. Частично предизвикан от стратегията за реформа на съдебната система, главният прокурор направи нови предложения през ноември 2014 г. за децентрализация на прокуратурата и за предоставяне на допълнителни гаранции за ненамеса в работата на прокурорите.

Работата по оценка на натовареността на магистратите и съдебните органи продължава. Една от целите е да се създадат правила за това как да се измери и да разпредели работното натоварване, като се вземат предвид сложността и мащабът на случая. Разликите в натовареността се разглеждат като важна причина за неефективността на системата.

ЕК определя като ключов фактор човешките ресурси и обучението на кадри, където съдебната стратегия на правителството за реформа поставя някои елементи за бъдещи подобрения. При дисциплинарните действия липсват последователност и ясни стандарти.

Според доклада на Европейската комисия организираната престъпност в България все още остава значителен проблем. Според него това става ясно от нагласите на общественото мнение, както и последните случаи на престрелки и убийства, които напомнят за сериозността на ситуацията.

В доклада на ЕК се отбелязва и значителното увеличаване на делата, по които е започнало разследване, но все още оставащият малък брой на тези, които са достигнали до решение.

Заплашването на свидетели също е посочено като сериозен проблем.

Специализираният съд и прокуратура, които стартираха работа преди две години, започват бавно да дават резултати, продължава докладът. Според ЕК обаче действията им са затруднени от неконцентрирано приписване на задачи и многото формални разпоредби на Наказателно-процесуалният кодекс. Като негативен фактор докладът припомня и липсата в България на експертно бюро или подобен орган към съдилищата, което би могло да бъде и сред причините за липсата на напредък по някои дела.

Докладът напомня, че правителството на Бойко Борисов обяви намерението си да вземе мандата за разследването на организираната престъпност от ДАНС, но според Комисията това би могло да доведе до проблеми при тяхното водене. Предишната реформа в тази област доведе до няколко месеца, през които имаше незавършени дела за организирана престъпност, включително и при съдействието със силите за сигурност на други страни-членки, се казва още в доклада, като за пример за реформи се посочва сливането на ГДБОП и ДАНС през 2013 г.

Освен организираната престъпност и корупцията остава проблем в нашата страна, се посочва в доклада, предаде БТА.

Посочва се, че политическата несигурност в последната година не е дала стабилна основа за действие срещу тези явления.

Корупцията е сериозен проблем, комисията БОРКОР не дава резултати, съответни на вложените в нея ресурси и изглежда повече като служба за анализ, се отчита в доклада. Препоръчва се да бъде взет предвид целият анализ на неправителствения сектор в борбата с корупцията.

ЕК добавя, че обществените поръчки носят голяма опасност от корупция. Допълва се, че все още не са приети необходимите законодателни промени по отношение на предотвратяването на конфликта на интереси и незаконното забогатяване.

Препоръчва се по-доброто използване на декларациите за имуществото, подавани от лицата на обществени длъжности. Добавя се, че ефективното обвинение и окончателните присъди са основа за изграждането на доверие в антикорупционните стратегии.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


72
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
25
1
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Никои не ме е питал за влизането в ЕС. Превърнаха ни в пазар за собствените си стоки, докато нашето земеделие и индустрия бяха унищожени, а България заприлича на ограбен и продаден евтино завод от 90-те. Затова не го одобрявам
24
6
 
3
 
! Отговори
vesko02 преди 9 години
При положение ,чи приблизително половината от населението от първия ден на членство работи срещу ЕС и НАТО,какъв да бъде резултата.Трябва да сме благадарни на ДС за направеното прецизно преброяване на подлеците в България,макар да не са изкарани всички доносници на светло.Правим преход към пазарно стопанство с най върлите му противници.
23
1
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Престъпните лидери се крият в Банкя, там им е ятака.
22
0
 
6
 
! Отговори
gft преди 9 години
@22абе мен, тази теория, ми бие малко повече, на теория на конспирацията, отколкото съм склонен да приема. Какво да направим ли?ако знаеш щях да съм политик, факт ли е че има държави, който са били повече *** и са се оправили?факт е, значи начин има, просто трябва да намерим правилните хора (управници), да го намерят, какъв е и да го приложат. не може всеки да разбира от всичко, пък и не му е работа. ето виж последното изречение, като отношение към живота и всички заобикалящо, е добро начало
21
0
 
7
 
! Отговори
... преди 9 години
Така ли работите за България, господа политици? Хората виждат че убийця излизат необезпокоявани от страната ни и всякаква друга ***, само вие не виждате и нищо не правите. То бива, бива ама чак толкова помия да изливате върху народа който ви избира и ви храни.... срамота. Всички *** долу пак, всички долу. Пак протести и всички *** долу. Когато има избори, никой да не гласува че пак същите *** ще дойдат.......
20
3
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Съюза на съдиите в България, председателстван по това време от съдия Мирослава Тодрова, получава крупната сума от 420 000 лева. от НПО- на ЦРУ.. Правосъдно казвате? Евроатлантически ценности казвате? Ето я корупцията .. Инфраструктурата на окупатора , сорооидите за недосегаеми за съда.
19
1
 
9
 
! Отговори
РБ преди 9 години
Ние не сме по съюзите,ако може някъде по допирателната да минем метър....
18
2
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Вижте как са свързани Сорос, Америка за България и магистрати! Сайта на anoyimous bulgaria
17
4
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Да се махнем от този фашистки съюз , иначе ще станем пушечно месо и донори на органи като украинците.
16
2
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
До gftА ти кво предлагаш? Да гласуваме - изборите се нагласяват. Да стачкуваме - ако не си информиран, влез в Ютуб, там ще намериш изказване на журналистка, че в София, а може би и в останалите големи градове има инсталирано психотронно оръжие и при събитията преди 2 год. и уличните кучета са ходели като зомбирани...
15
0
 
4
 
! Отговори
принц Дуньо преди 9 години
Кефити маааааааааа завиждаитииии
14
4
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Корупцията в България я създаде ЦРУ и ЕС иначе техните кадри Боко , Цеко и Куневица да са в затвора.. Не забравяйте случая Тимошенко , кой се застъпи за тази пъча ЕС и САЩ. Какъв вой ще е ако тръгнем да съдим Боко или Куневица.
13
3
 
15
 
! Отговори
Циганин преди 9 години
Не зная защо ,но изпитвам омраза към Брюксел от изпускането на Южен поток да мине през България , те нашите управници не стават за нищо ,освен да се кланят на поредният си господар (Брюксел ) , преди на друг господар (Москва) се кланяха , но те са посредственост (както е казал Чърчъл за нашите политици ) и нямат смелост да приемат едно решение без да бягат до улица Козяк(АМЕРИК посолоство ) или до Брюксел , като прочетох преди малко ,че вече е изработен маршут" Турски поток "b1.vestifinance.ru/c/154066.640xp.jpg
12
1
 
9
 
! Отговори
Sofia преди 9 години
OSTAVKA!RANOBUDNI?KOI?!
11
2
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Онези с пиците под масите изпълзяха. Чакаме да почнете да тролите и на турски, крайно време е!!!!!!!!!!
10
1
 
7
 
! Отговори
gft преди 9 години
ами вие, какво очаквате?(имам в предвид коментирашите)да ни оправят *** ли?от това чакане някой да дойде и да ни оправи, все оправени си ходим!
9
1
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
До Анонимен 9Кои е гласувал за тях? Изборите се нагласяват, всяка година отвън и никои не им вярва. Не знаеш ли това или си от тия дето провокира дебати за кого да гласуваме, а?
8
6
 
16
 
! Отговори
Тинев преди 9 години
За Брюксел / САЩ / е важно, че откъснаха България от съветския блок.А това, че престъпността процъфтява, че обикновения човек е обречен на мизерно съществуване, че ........Чиновническият манталитет не може да се промени: ще драснат два листа и половина доклад, ще завъртят някакви указания и?Българите се топят като нация - голяма работа. Ще ги доим и стрижем докато има живи.*** водели скотски живот .... първо ние да се оядем, а те ....... ми да *** бе .....
7
1
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Аууу, робовладелците отчели, че развитието в Бг-то след 8 години било крехко. Ами да изчакаме още 8, па да видим, а?
6
3
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Е, как може така бе, българи ?Нали гласувахте вкупом за партията на Гражданите за Еврогейско Развитие на България. За по-кратко - ГРОБ !