Нерегламентираните мигрантски лагери в северните квартали на Париж са били разчиствани не един или два пъти. Но от няколко дни палатките се множат, докато на 300 км оттам френските власти разрушават огромния бидонвил на Кале.
"Преди три дни раздавахме по 700-800 порции храна. Днес надхвърляме хиляда. Не зная как ще се справим", каза Чарлз Дрейн от неправителствена организация, която доставя храна на мигрантите в 19-и район.
В този популярен столичен квартал са съсредоточени импровизирани лагери на имигранти, в които сега живеят близо 2000 души по данни на властите.
Страничен ефект от евакуацията на "Джунглата" край Кале в Северна Франция, който миналата седмица все още приютяваше между 6000 и 8000 мигранти?
Не и според министърката на жилищното строителство Еманюел Кос. "Няма масово прииждане от Кале към Париж", каза тя. Близо 6000 души от Кале бяха разпределени в центрове за настаняване на мигранти в цяла Франция.
"Правят се проверки по пътищата, по влаковете. За момента нищо не подсказва да има приток на мигранти от Кале", увери префектът на Париж Жан-Франсоа Каранко.
Полицай, работещ в северната част на Франция, казва обратното: "Много мигранти отиват в Париж" с автобус, влак или с кола. "Някои биват директно взимани с коли, идващи от Париж".
"Трудно е да се каже откъде са, но едно нещо е ясно: това се разраства по притеснителен начин", подчерта Виолет Баранда, общински съветник в Париж. "Вече има семейства с деца, понякога на по няколко месеца".
Палатки, изолирани с брезент или термоодеяла, са разположени по протежение на 700 метра от булевард "Фландр", голяма пътна артерия, свързваща Северен с Източен Париж. Между две дървета е опънато въже за простиране на дрехи, хора разговарят, насядали по офис столове с колелца и избушени фотьойли. Тесният тротоар под близката естакада на метрото е покрит с десетки палатки или матраци, проснати направо на земята.
Суданци, сомалийци, етиопци, еритрейци, сирийци, либийци, афганистанци. "Всички нещастия по света са се събрали тук", казва с усмивка Ибрахим Закария, родом от Дарфур.
Афганистанецът Уахидула Карими е в Париж от месец. Двадесет и шест годишният мъж е бил електроинженер. Чака с нетърпение той и приятелите му да бъдат преместени, "за да можем да спим на топло, да ни избавят от тази ситуация".
Подобно на други, бивш войник от либийската армия мечтае за легло и покрив, "дори в малка стая с още трима-четирима човека". "Животът тук е труден. Студено е, храним се и се обличаме с каквото ни дадат, къпем се със студена вода на обществени душове, когато можем. Не искаме да прекараме живота си така, на улицата", обясни на правилен френски този 25-годишен мъж, пожелал анонимност.
През следващите дни ще бъде евакуиран импровизираният лагер, обещава кметството на Париж, което предвижда скоро да бъде открит първият център за временно настаняване на мигранти в столицата с първоначален капацитет от 400 легла.
Никой от запитаните от АФП мигранти не казва да е имало поток от пристигащи от "Джунглата" през последните дни. Някои от тях обаче са минали оттам, като Бокалой, който се върнал в Париж преди месец, след като прекарал в Кале 20 дни.
"В Кале не беше хубаво, имаше много мафиоти. Тук няма насилие, но пак е трудно", каза алжирецът, сгушен в спален чувал и с качулка на главата.
Малко по-далеч мъж е написал на гърба на палатка: "Няма друго място като дома".
(БТА)
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.