Българите отделят 20% от доходите си за храна, германците - 11%

Втори сме по най-голямо поскъпване в Европа, скокът у нас е 21%
27 май 2022 18:00, Анисия Иванова
155
Българите отделят 20% от доходите си за храна, германците - 11%
Снимка: БГНЕС

От началото на войната хората в Източна Европа са усетили покачването на цените много повече от например германците.

През април цените на хранителните стоки в Литва са били с 22% по-високи, отколкото година по-рано, в България поскъпването е било с 21%, а в Латвия – с близо 18%. С над 14 на сто са поскъпнали хранителните продукти и в други източноевропейски страни – Унгария, Естония, Румъния и Словакия.

По информация на Евростат средно за Европа поскъпването е с 8,9%. Малко под това е Германия с 8,5% по-високи цени на храните, най-малко те са поскъпнали в Ирландия - с 3,6%, и във Франция - с 4,3%.

Цените в еврозоната се повишиха особено рязко при някои важни основни храни: през април хранителните мазнини и масла поскъпнаха средно с 23% в ЕС, а в Испания, Португалия и България поскъпването е с над 40%.

Цените на зърнените и месните продукти също скочиха най-много в Източна Европа: докато средно за ЕС беше поскъпването е съответно 10 и 9,1%, през април 2022 г. хората в България, Литва и Унгария трябваше да плащат с над 20% повече за хляб. В Полша, България и Унгария месните продукти се оскъпиха са над 15 процента. За сравнение: в Германия хлябът е поскъпнал с почти 9% през същия период, а месните продукти - с почти 12%.

Значението на високите цени на хранителните продукти е по-голямо в Източна Европа и заради това, че там хората отделят по-голяма част от доходите си именно за храна. В Румъния, по данни на Евростат, този дял е 28%, а в Латвия, Словакия и България - над 20%. В Германия за храна отиват около 11% от доходите на хората, пише ДВ.

Русия и Украйна са сред най-големите износители на пшеница и други зърнени култури. Войната и санкциите, наложени на Москва от Запада, правят суровините все по-скъпи и причиняват затруднения в снабдяването. Затова и хранителните стоки, както и стандартът на живот като цяло, стават все по-скъпи. Средното повишение на цените на зеленчуците в ЕС е повече от 10 на сто, толкова е и при хляба. Месото пък е поскъпнало средно с 9 процента.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


155
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
78
7
 
3
 
! Отговори
Гошо преди 2 години
Никой не пречи на българите да отделят 11% вместо 20 ,ако искат може и 10 Щом им харесва 20 ще си отделят 20 ,някои може и 50 да предпочитат ,въпрос на избор ,демокрация е
77
0
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Баща ми е с 44 години стаж и пенсия от 420 лева. Значи той с 84 лева на месец се храни като германец.?
76
3
 
3
 
! Отговори
КОЛЧО ПРЪДЛЕТО преди 2 години
ТАНЮ КВО МАЛЦОВО ПИЕШ БРЕ ТИ ЗНАЕШ ЛИ МАРКИТЕ ИЛИ ГАВАРИШ ПО РУЦКИ!!!???
75
1
 
6
 
! Отговори
до Юрофайтър преди 2 години
и какво ФРГ ГДР, аз живея във Ваймар бивш Карл Маркс щадт. Градът е чудесен и дори панелкитв от ГДР са вече кокетни блокчета. Проблема на Германия или по скоро на хората в бившите ГДР провинции е че остана схващането на бизнеса че там може пи ниски заплати, просто няма глад за работна ръка а и германия не изгради някакви хай тек компании в тази част. Като искаш големи мaнги отиваш около Мюнхен, Хамбург в навалицата. Тук на изток е мн по спикоен живота и няма толкоа араббии. Това е, факт.
74
2
 
6
 
! Отговори
До Юрофайтър преди 2 години
Шеметлииии,имаш ли на идея колко струваше изхранването и отоплението на един човек през соца и колко сега,говорим като проценто разходно перо от доходите???
73
0
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Е сефте, открихме топлата вода. Че то от началото на демокрацията все сме си така. Но сега покрай тая война става непоносимо. цените растат главоломно а хората са все така с мизерните си доходи. какво ще прави нашето пишман правителство по този въпрос? Абсолютно нищо. То се готви да влезе в историята като ни подари еврото. Пълна уродливост.
72
1
 
5
 
! Отговори
Гошо преди 2 години
До Хе, хе...Да особено сериозно развитие търпим периодите 1912-1913, 1915-1918 1941-1945 Като и демократизирането на страната особен зимата и пролетта на 44г Като небивал дипломатически и икономически успех трябва да отбележим спогодбите Клодиус-Попов ,Нойбахер, въвеждането на купонна с-та 1941
71
10
 
2
 
! Отговори
Юрофайтър преди 2 години
Така е ,след 50 г. руски ботуш и още 30 васали на същият,това е резултата. Справка ФРГ и ГДР
70
1
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
лъжа, над 60% за 4 чл семейство. И кво с останалите 80% от дохода българите по круизи ноеи коли, вили на Халкидики, паак лимонада в ушите на хората поръчково наливате медиите
69
1
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Странна математика... българите имаме 4 пъти по-малки заплати от германците, храната ни е по-скъпа.... как се получава, че даваме само толкова повече за храна?
68
0
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
На 1000лв. Заплата 500 са за храна,нещо не ми се струва 20%,ами колко вземат под 1000лв.
67
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До Анонимен 92Може би сте с по-висок стандарт от средния германец или западноевропеец.
66
6
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Замисляйки се, вкъщи даваме не повече от 5-8% от доходите си за храна, включвайки в храната хубаво вино, single malt уискита от всякакви категории и вносна бира.
65
1
 
10
 
! Отговори
Дес преди 2 години
Според мен ще се окаже , че много малък брой българи дават 20 % от доходите си. Защото по-голямата част от хората не са с високи доходи. И дори да не прекаляват с храна , пак им отива голям % от заплатата. Просто защото е ниска. Пенсионерите ми е неудобно дори да ги коментирам . Не смея да си мисля как се справят.
64
6
 
8
 
! Отговори
Хе, хе... преди 2 години
...вие продължавате с вашите смешни сравнения с Германия, Швейцария, Дания...Предлагам---стига вече, защото Западна Европа от стотици години се е развивала само напред, независимо от Инквизиция, войни, Декамерон, папеса Йоана, пиратът папа и т.н. Докато ние, за съжаление, сме имали един период от 1878-1944 на европейско развитие и после ножката...и потом, давай опять сначала.
63
0
 
6
 
! Отговори
Дес преди 2 години
Реалистична представа за положението в страната може да даде разбиване по брой хора - от 6 милиона и нещо колко дават 20 % от дохода си за храна , колко дават 40 или 50 % и т.н. Като се определи кошница с основните продукти , които са необходими на човек, като се види колко хора има в различните диапазони доходи - може да се изясни колко български граждани дават 20 % и колко доста повече. Добре е да се добави и колко домакинства отглеждат деца. Това са още разходи за храна от същия доход.
62
0
 
7
 
! Отговори
Леле Мале преди 2 години
Верно..това виц ли е...
61
2
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Когато дойдат жени от Гърция, Италия, Швейцария, от Германия и др. да гледат пенсионерите в БГ, тогава ще отделят по 20% за храна. Дотогава ще си останете роби.
60
2
 
14
 
! Отговори
До Таню преди 2 години
Стига се запъва бе пич,според твоята сметка 600 лева са достатъчни за храна което сигурно е така,ама според НСИ това прави около 50% от разполагаемият доход на хората,а тук се опитват да ни убедят че виждаш ли били само 20% достатъчни!
59
0
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
20% остават, не че толкова отделят.