Полша прие условията на ЕС

Предстои реформа
27 май 2022 20:28, Росен Стойчев
15
Полша прие условията на ЕС
Снимка: БГНЕС/EPA

Полският Сейм прие предложен от президента Анджей Дуда законопроект, с който се премахва дисциплинарната камара за съдиите към Върховния касационен съд, съобщи БНТ.

Предстои гласуване в Сената, а окончателното приемане на законопроекта ще отвори път за получаване на 36 млрд. евро по Плана за възстановяване, които Европейската комисия блокира заради спорния орган.

Полският премиер Матеуш Моравецки посочи, че сегашните промени изпълняват три условия на Брюксел - разпуска се дисциплинарната камара, която определя наказанията на съдиите, променя се системата за наказване на магистратите и се връщат в системата магистрати, които са уволнени или преместени.

Още по темата
Очаква се законопроектът да бъде окончателно приет до 2 юни, когато Урсула фон дер Лайен ще посети Варшава, за да сложи подпис под полския план за възстановяване.

Създаването на дисциплинарната камара през лятото на 2019 г. беше част от мерките, които управляващите в Полша наричат съдебна реформа, а критиците - овладяване на съдебната система. Членовете на камарата се назначават от Националния съдебен съвет, който е изцяло под контрола на изпълнителната и законодателната власт. Тя има правомощия да определя съдбата на съдии на всички нива и се смята за инструмент за отстраняване на неудобните.

След остър спор между Брюксел и Варшава миналата есен Съдът на ЕС постанови, че дисциплинарната камара нарушава правото на Евросъюза и наказа Полша с глоба от 1 млн. евро на ден за това, че не е спряла дейността ѝ. Управляващите от "Право и справедливост" не се подчиниха на решението и нарекоха действията на ЕС "изнудване".

Опозицията гласува против законопроекта, с аргумент, че промените са козметични. Разпуснатата камара ще бъде заменена с друга подобна и няма гаранции, че съдиите няма да бъдат подлагани на политически натиск.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


15
Още по темата: реформаЕСПолша
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
11
1
 
8
 
! Отговори
Реалист преди 2 години
Проблемът на ЕС с дисциплинарната камара беше че им пречеше да подкупват лесно съдиите, щото трябваше да подкупват и тези от камарата...
10
7
 
0
 
! Отговори
Komentar1 преди 2 години
Радиоактивна газ кой ли иска?
9
3
 
4
 
! Отговори
Оптимист преди 2 години
Много ***, много нещо. Заработвате ли другари?! Здраво сте *** форума..
8
1
 
10
 
! Отговори
Оберщурмбанфюрер преди 2 години
Мислете, какво е направил Чорапа и Киро за вас. Заб. Не е по речта на Кенеди.
7
11
 
6
 
! Отговори
Оберщурмбанфюрер преди 2 години
Поляците знаят какво правят. Хич не ги мислете.
6
0
 
13
 
! Отговори
Който слушка преди 2 години
ще папка... 36 млрд... ;)
5
8
 
24
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Че къде ще идат. Поляците дето минаваха за най - смелите и те сдадоха багажа. Сега няма да ги клати Русия а ЕС. Голямо подобрение няма що. Тук няма място за собствена политика. правиш каквото ти кажат, че иначе де парички. ей това се нарича изнудване.
4
6
 
24
 
! Отговори
мак преди 2 години
36 млд, кой ти ги дава. Клекнаха, а имаше мааалка надежда, че поне Полша ще може леко да се опълчи на ес-диктатура и да проведе реформа по свое усмотрение. Но кинтите са по-важни, особено сега, когато имат на трапеза милиони гости.
3
27
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Добре е че такива разбирачи пишат в този форум. ЕС вероятно се разпада от 1970та, но все още е тук, по силен и единен от всякога!
2
6
 
38
 
! Отговори
до 1 преди 2 години
Пътник е целият ЕС. А в по-общ аспект и евроатлантизмът. Накратко - или хора ще ставаме, или гората ще хващаме. Поне 150 държави отказват да търпят Колективния запад в сегашния му вид.
1
11
 
27
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Поддадоха се на шантажа покрай войната.