Във войните за вода в Европа супербогатите имат свои правила

От 2018 г. тежка суша обхваща континента
11 авг 2023 20:15, Анисия Иванова
32
Във войните за вода в Европа супербогатите имат свои правила
Снимка: БГНЕС

Когато Лудвиг Хелм за първи път чува, че една вила в неговия град изразходва 80 000 литра вода на ден - 625 пъти повече от средното дневно потребление на едно домакинство в Германия - той смята, че измервателният уред трябва да е повреден.

Но се оказало, че не е така.

Богатият град Кьонигщайн, разположен по гористите склонове на Таунус, планинска верига близо до Франкфурт в Германия, наброява около 98 души с годишни доходи над 1 милион евро сред своите 16 700 жители. Тези домакинства увеличават потреблението на вода до краен предел, пренебрегвайки ограниченията, целящи опазване на запасите от питейна вода, докато регионът се бори със сушата.

"В някои случаи потреблението на вода е напълно неограничено", казва Хелм, кметът на Кьонигщайн. "Хората са забравили напълно, че в Германия просто няма английска морава. Имаме различни климатични условия. Но хората искат да я имат."

Тъй като нивото на подпочвените води в района на Кьонигщайн спада, Хелм ограничава времето, в което жителите могат да поливат градините си или да пълнят плувните си басейни, за да се увери, че градът няма да остане без питейна вода.

Според него обаче тези мерки не дават резултат - най-вече защото богатите жители ги пренебрегват, а местните власти нямат възможност да наложат правилата.

Все по-ниските нива на подпочвените води водят до пресъхване на местните потоци и реки, твърди Томас Норгал, заместник-управляващ директор на клона на германската неправителствена организация BUND в Хесен. На този фон високото потребление на вода от богатите домакинства също започва да противопоставя жителите един на друг и предизвиква безпокойство в близките градове, които се страхуват за собствените си водоснабдявания, пише „Политико“.

Все повече общини в Европа са изправени пред подобни трудности на фона на тежката суша, която обхваща континента от 2018 г. насам.

Общината Шатоньоф-Грас близо до Кан попадна по-рано тази година в заглавията на вестниците, след като бе съобщено, че богатите собственици на жилища - повечето от които са чуждестранни граждани, консумират повече вода за една седмица, отколкото по-голямата част от жителите на общината за една година. Понастоящем други 120 общини във Франция изпитват затруднения с достъпа до питейна вода.

"В моята община имам няколко частни хеликоптера. Някой, който може да си позволи да зарежда хеликоптера си, няма да има проблем да плати глоба от 1500 евро или двойно повече в случай на рецидив", заяви тогава пред "Фигаро" Еманюел Делмот, кмет на Шатоньоф-Грас. "И тогава глобата няма да реши проблема с липсата на вода."

Разочаровани, местните власти и неправителствените организации призовават националните правителства и ЕС да помогнат за контролиране на търсенето на вода с мерки, вариращи от преосмисляне на системите за ценообразуване на водата до преразглеждане на начина, по който питейната вода се разпределя между жилищата, промишлеността и селското стопанство.

Според Хелм драстичното увеличаване на цените на водата, когато домакинството изразходва определено количество, "ще даде ясно да се разбере, че подобно прекомерно потребление просто не е нормално".

Голямо разхищение

По данни на Европейската агенция за околната среда почти една трета от европейците са засегнати от недостиг на вода. Очаква се този проблем да се задълбочи, тъй като с изменението на климата засушаванията стават все по-чести и по-интензивни.

Проучване, публикувано в списание „Нейчър“, установи, че "неустойчивото използване на вода от елита може да изостри водните кризи в градовете поне толкова, колкото изменението на климата или нарастването на населението".

Това прави промяната на потребителските навици приоритет за районите, засегнати от суша. Но това е и структурен проблем, твърдят изследователи и природозащитници. Отстраняването му ще изисква "фундаментално преосмисляне на потреблението на вода и много по-голямо наблягане на пестенето на вода", казва Норгал.

Някои регионални политици са съгласни с това и призовават за цялостна промяна. Елизабет Кула, председател на крайнолявата партия „Левица“ в регионалния парламент на Хесен, заяви по време на парламентарен дебат през юни, че "ценната питейна вода" се разхищава за "миене на тоалетни и в ... басейни за богатите".

Като част от националната си стратегия за водите, приета през март, Германия заяви, че иска да пести питейна вода, като интегрира дъждовната вода във водните системи за непитейни нужди.

Тъй като недостатъците на сегашните системи за управление на водите стават все по-очевидни, призивите към ЕС да предприеме действия стават все по-силни.

Брюксел има редица правила за защита и управление на сладководните ресурси, включително основния закон за питейната вода. Според Европейския икономически и социален комитет (ЕИСК), орган, който представлява организациите на гражданското общество и съветва институциите на ЕС, обаче "съществуващите инструменти остават разпокъсани" и "не са добре интегрирани във всички политики на ЕС".

През октомври ЕИСК трябва да представи на ЕС предложения за "синя сделка", които да отразяват плановете на блока за екологичен преход. Според него Европейската комисия трябва "да започне да разглежда водата като приоритет в европейски мащаб".

Според Флориан Марин, румънски член на ЕИСК, разработването на общоевропейски подход към цените на водата е от решаващо значение за справяне с недостига на вода.

Според него, консумацията на вода трябва да бъде безплатна до определен праг, след което да се прилагат тарифи. Според Марин частните домакинства да плащат на по-ниски цени в сравнение с други сектори, като например промишлеността.

В повечето държави, включително Германия и Франция, индустрията, която консумира вода, обикновено плаща много по-малко за питейна вода, отколкото частните домакинства, въпреки че потребява много по-голям дял.

Но Брюксел трябва да разработи също така стандарти за всеки сектор, включително за частните домакинства, за да регулира използването на водата, добави Марин, като подчерта, че питейната вода не трябва да се използва за пълнене на басейни.

Законодателите от ЕС също изразиха подкрепа за стратегия за водите в целия блок.

Миналия месец Ема Визнер, евродепутат от либералната група "Обновление", се застъпи за Синята сделка с аргумента, че "водата е основно право на всеки гражданин". Според нея ЕС трябва да се заеме с този въпрос, "преди да възникнат повече конфликти в рамките на държавите-членки или дори между тях". /БГНЕС

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


32
Още по темата: водасушаЕвропа
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
24
5
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
Време е да си разтъркаме очите и да се събудим Европа просперираше, защото крадеше-от ресурсите на Русия и Африка, от мозъци, защото предлагаше добри условия. Тжва обаче свърши. Само за година Германия мина зад Русия. Както и цяла Европа. Само за година! Представете си следващите години какво става.Ако сме живи и здрави да видим.
23
2
 
14
 
! Отговори
гкгйхгйхгй преди 9 месеца
мдааа и тая година се скъса да вали из Европата...пак им излязоха криви сметката зелените грантаджии
22
9
 
1
 
! Отговори
Край преди 9 месеца
Мддаа А България е една от най-бедните на води страна в Европа. Тия дето са против - да погледнат хубаво физическата карта на Европа.
21
4
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
До КосмонавтЯ ела виж бургаските езера,водата е два метра надолу от нормалното,превърнаха се във тресавища,какви езера преливат
20
2
 
16
 
! Отговори
Баба Гица преди 9 месеца
Където живея, няма дъжд поне 4-5 месеца през лятото. През останалото време също пече и рядко вали. Сметките за водата идват на 3 месеца с поне 4-5 месеца закъснение. Обикновено са от 25 до 75 евро за 3 месеца за нормално потребление. Ако имаш преразход и тече в земята без да знаеш, сметката ти идва за поне едни 600 евро х 2 пъти, защото не знаеш за преразхода. Така са го измислили да си изкарат премиалните. Не им пука за преразхода. Всичко е пари!
19
0
 
2
 
! Отговори
до 18 преди 9 месеца
е как пък ги премери тея 5' ?
18
22
 
7
 
! Отговори
Оня преди 9 месеца
Колко хора емигрират в пРосийката и рая на Късия ? Познавате ли такива , дето търсят щастието си в тази толкова богата държава ?
17
1
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
М даа,богатите са по равни от обикновените хора,това важи и за водата и за правосъдието и за всичко друго,това е основния недостатък на капитализма,който има пари прави каквото си иска,дори това да е в ущърб на всички останали.Време е това да се промени,парите не са всичко,и трябва правилата да са еднакви за всеки
16
5
 
8
 
! Отговори
Българин преди 9 месеца
Каква война за вода. Аз си имам кладенец на двора с хубава вода и за пиене и за къпане.
15
1
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
Затова искат да ни завземат територията, и в момента белгийските ***,сони разпродават водата ни , даваха го по бламбургата.тв как се хвали гада
14
3
 
27
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
Не се хранете,не ползваите вода,не дишайте. Зелената доктрина в деиствие.
13
17
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
Бях някога много зле , но в момента си имам повече от пре-достатъчно пари . И не ми пу-ка за бедните ! Абсолютно не ми дре-ме . Нито за България , нито за нищо . Във всеки един момент мога да се преместя където си пожелая .
12
3
 
3
 
! Отговори
Бугатиту преди 9 месеца
Еми мноу ясну че ша имаме уе!
11
2
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
До 8 - Именно. А след година - първите 4 м3 безплатни, следващите 10 - 100 евро. А след още година - първия 1 м3 безплатен, следващите 5 м3 - 100 евро. А след още година... АБе сериозно, още ли не сте разбрали как работи? Никой не е тръгнал на риболов за няколкото големи сома, блесната е за милионите малки рибета. Дето си плуват щастливо и се смеят, щото си мислят че някой хвърля мрежа за неколцина големи риби, които бездруго вече са се скрили между камъните.
10
8
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
До 6 -А това какво общо има с темата. Иначе мога да ти вметна няколко разлики. Бели са,християни са,приличат на нас,не ме е страх,че ще изнасилят някоя българка,езикът е близък,имаме допирна история
9
3
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
Преди няколко дена имаше информация, че в Испания започнали да пречистват ОТПАДНИ води за питейни. Сериозно. Направо ужас.
8
0
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
Направете го прогресивно. Първите 10 м3 безплатни, следващите 10 100 евро, после 300 евро и тн.. сигурен съм че към 80тия кубик може да се замислят да завъртят кранчето
7
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
80000 литра за 80м3. Няма да е за обикновена вила. По скоро за някакво имение огромно.
6
12
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
Някой може ли да ми обясни разликата между уссраински бежанец и бежанец от Азия и Африка? Защо тук арестуват от Азия и Африка, а бежанците от уссрайна дори ги настаняват по хотелите и нашия народ им плаща да си почиват.
5
2
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
"една вила в неговия град изразходва 80 000 литра вода на ден" - това са 3300 литра на час за 24 часа, или 55 литра в минута. Нещо ми се вижда невероятно съмнително. ""неустойчивото използване на вода от елита може да изостри водните кризи в градовете" Мммхмм, и като пробутате този троянски кон, ще почне да се РАЗТЯЯЯЯГА дефиницията на "елит" и на "неустойчиво използване". Може би 5 литра на час е прекалено. А може би 5 литра на ден? Внимавайте в картинката. АДЖЕНДА 2030 се задава и е ужасяваща