През последните месеци пациенти все по-често се оплакват от липса на лекарства в аптечната мрежа, някои от тях са животоспасяващи. Болни и техните близки все по-често търсят медикаменти в съседни държави, понякога причината е и по-ниската цена в съседните Турция и Сърбия.
Постъпилите сигнали в Изпълнителната агенция по лекарствата от началото на годината до август за липсващи медикаменти те са около 130, които касаят 70 продукта, обясни Богдан Кирилов, директор на агенцията, пред bTV.
Списъкът в СЕСПА (Специализирана електронна система за проследяване и анализ на лекарствените продукти) отразява ситуацията към определена седмица и наличност под определени количества, уточни Кирилов.
По думите му ситуацията за различните продукти е различна и е възможно в страната да има наличност от даден лекарствен продукт при определени търговци на едро, а в дадени аптеки да липсва, защото тя няма договорни отношения с този търговец.
Директорът на Агенцията по лекарствата обясни още, че понякога са нужни до 7 дни даден медикамент да стигне от София до по-отдалечени населени места.
„Ценовата политика на ЕС е стриктно регулирана, особено при лекарствените продукти по лекарско предписание. Те се определят на база международно ценово рефериране между отделните държави. В рамките на ЕС за тези продукти има стриктни изисквания за определяне на цената“, коментира Богданов по повод информацията за по-евтини продукти в пъти в съседни държави.
Той напомни, че Турция и Сърбия не са в Европейския съюз и имат различна регулация на цените на лекарствата.
„Не трябва да се подценява и търговският елемент – размера на пазара – Турция е с доста по-голямо население“, допълни директорът на Агенцията по лекарствата.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.