"Режисьорите сме като свраки, крадем отвсякъде", споделя пред "Variety" Дани Бойл, режисьорът на "Беднякът милионер".
И той краде с шепи. Подобно на титани като Тарантино и Родригес, Бойл се присламчва като пиавица за даден жанр и изпива до кръв познатото преди да го пусне на екран.
Той обича да се гаври с всекидневието на дадена общност и да я нищи докрай.
Отделя персонажите си в самостоятелна среда и там ги изследва. Най-изразено това се вижда в “Плажът”. Мечтаещите да избягат от обществото герои, за да си построят свой свят, са разкостени не толкова от плуващите наоколо акули, а от неправилно разбраните си мечти.
В повечето си филми Бойл сваля илюзиите пред персонажите си. Оголва ги и вмъква непредпазливите им души да се борят уплашено помежду си.
В “Беднякът милионер” режисьорът е погълнат от жанровото кино и повлечен от него вкарва сюжета дълбоко в Боливуд.
Географското място е отдалечено от досегашните му дестинации и е съсредеточено към тъмните страни на необятна Индия.
Историята е огледало на американската мечта, на бленуваното от всеки – човек от гетото да стане богат и известен.
Филмът е разтеглен в доста широки амплитуди. Сплав на бруталност и романтика, на смърт и стремеж към оцеляване, на безчовечност и вечна любов.
Сюжетът проследява битието на три деца - сираци и жаждата им за оцеляване. Всеки от тях има различен светоглед, израстване и подход към живота.
След години едното успява да седне на стола на богатството от играта – индийски еквивалент на “Стани богат” и да стане милионер.
Драматургията е подчинена изцяло на темата. Филмът е разказан чрез прехвърляне на въпроси и отговори като в телевизионното предаване.
Сюжетните линии се преплитат и около късметлийското число три, неслучайно взето от романа на Дюма - “Тримата мускетари”, който играе ключов елемент във филма.
Режисьорът проследява цветно смъртта, осакатяването – физическо и душевно, грозотата на бедността, отвращението от жестокостта.
Закача се с гнусотията – вглежда се в нейното физическо и емоционално лице. Героите трябва да преминат през пълната мизерия преди да получат желаното. Не за първи път Бойл илюстрира буквално падението преди върховото изживяване.
В "Трейнспотинг" режисьорът потапя главния си герой в "най-смрадливата тоалетна" в околностите и го оставя да се наслади на "щастието" в упойващия наркотик.
В "Беднякът милионер" героят плува в също толкова ужасна смес, за да стигне също до бленуваното - автограф от любим актьор.
От една страна брутален “Беднякът милионер” е влят в наивистичната индийска култура.
Дани Бойл не крие, че мелодрамата ще е чиста жанрово – ще разплаква, ще разчувства, ще обяснява и доказва как и на най-немощния може да му се усмихне съдбата, защото точно в това е силата на живота.
Филмът вече спечели множество отличия, сред които седем статуетки БАФТА и е един от главните претенденти за "Оскар".
“Беднякът милионер” плаче за награди и академиите – какво да правят – присъждат му ги.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.