Около 20 хиляди деца от Украйна могат да влязат в образователната система у нас, без да се променя съществено организацията. Това показвала настоящата справка, обясни пред bTV министърът на образованието Николай Денков.
По думети му, те ще влязат в свободни места в паралелки, без да има съществено натоварване на учителите.
Министърът обясни, че освен местата, които има в училище и които се очаква да се запълнят бързо, има около 6300 места в центровете за личностно развитие, в които децата могат да влязат веднага и да се занимават с различни дейности като спорт и рисуване.
Денков посочи още, че се подготвя сценарий, който да бъде за докъм 100 хил. деца, като при такъв случай ще трябва допълнителна организация. Той отчете, че преди два дни децата, дошли в България от Украйна, са били 11 300, като най-вероятно техният брой се е увеличил, но уточни, че се анализира колко от тях ще останат у нас.
За тези до 20 хил. деца се предвижда да влязат в детски градини и училища в паралелките, които съществуват, за тях има осигурени допълнителни часове по български език за чужденци. Финансирането за тези часове е целево от МОН, заяви Денков. По думите му, има достатъчно учители, които могат да осигурят това обучение. Според образователния министър, най-голямото препятствие е здравният статус на децата и добави, че се очаква Министерството на здравеопазването да дефинира условията, при които децата могат да влязат в образователната система.
Във връзка с тестването за ковид на децата в училище министър Денков заяви, че отпадането на това условие е решение на здравните власти. Той отбеляза, че в България има 60 общини, които са под прага на заболеваемостта, при който условието за тестване отпада. Министърът допълни, че няма проблем с наличието на количества тестове за учениците. По повод на ваканциите той посочи, че не се предвижда промяна на ваканциите до края на учебната година. „Усилията трябва да се насочат към компенсиране на пропуските“, каза Денков.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.