Да върнем човешкото в бизнеса. Къде грешат компаниите в кризата?

Двама предприемачи - Стив Кайл и Боян Бенев пред Dnes.bg
Обновена: 7 ное 2011 13:12 | 7 ное 2011 12:50,
87
Да върнем човешкото в бизнеса. Къде грешат компаниите в кризата?
Стив Кайл Снимка: Dnes.bg

Могат ли работодателите да използват кризата като възможност за промяна към по-добро?  Могат, и още как – е отговорът на двама млади предприемачи, които са на мнение, че фирмите не трябва да се управляват само от гледна точка на цифрите, а да се търси човешкият елемент.

Стив Кайл е роден в Австралия, но от 7 години живее у нас и когато споменава „българите“, говори в първо лице множествено число.

Боян Бенев пък е роден в България, но е израснал във Великобритания, на 16 години е регистрирал първата си фирма и вече е натрупал солиден опит като предприемач.

“В момента компаниите съществуват в балон. Имат цели за тази година, за следващата. Служителите в компанията сякаш не са от такова значение. В този смисъл кризата е положително нещо, защото е ясен знак, че нещо трябва да се промени към по-добро“, казва Боян. 

Стив също смята, че кризата си има и положителна страна, защото е възможност да разберем, че начинът на работа, който сме мислили за фантастичен, просто не е.  В кризата работодателите не мислят изобщо за служителите си, констатира той.

„Кризата е шамар в лицето, който те събужда. Управляваме компаниите и бизнеса не от гледна точка на хората, а от гледна точка на финансовите показатели – печалба и загуба. Напълно сме изгубили човешкия елемент. Виждаме какво става, когато управляваме от гледна точка на числата, а не на хората. Трябва да върнем човешкото обратно в бизнеса“, споделя Стив.

„В България хората са много покорни към работодателя си. Всички си казват: „Шефът прави това, шефът прави онова, аз правя това, което каже шефът. Ако сгреша, това е, защото шефът ми е казал да направя така. Нямам отговорност към работата, която върша“. Кризата е възможност да накараме служителя да казва: "Чакай, може би това не е правилният начин, може би аз трябва да изискам промяна в работата, за да бъда щастлив". Проблемът в България е, че хората не знаят, че могат да изискат товa", отбелязва Боян. 

Да върнем човешкото в бизнеса. Къде грешат компаниите в кризата?
Боян Бенев Снимка: Dnes.bg

“Къде грешат компаниите? Създават по-голяма йерархия, повече процедури, увеличават разстоянието между хората, вместо да ги сближават, има все по-малко прозрачност, фокусът не е върху свободата и демокрацията на работното място, а върху авторитарния режим. Добрите служители напускат, а онези, които остават на работа, стават зомбита“, категоричен е Стив.

„Намаляваме креативността точно във времето, в което трябва да я увеличаваме, за да посрещнем предизвикателствата, породени от кризата“, смята Боян.

“Някои твърдят, че кризата е причинена от факта, че компаниите вече не поставят акцента върху иновациите и истинската промяна. Когато изгубиш креативността и иновацията, губиш двигателната сила на компанията си. Когато някой постоянно ми казва какво да правя, се чувствам като робот, а не като Айнщайн. Нелепо е“, казва Стив.

Боян е обнадежден от факта, че много от мениджърите в България са млади хора, които имат потенциала да се опълчат срещу статуквото. Трябва само леко да бъдат побутнати.

„Всичко се променя, ако ти искаш да се промени. Трябва да се дава повече свобода, на човека, който работи в тази компания, да може да влияе на пътя ѝ напред“, казва Боян.
„От една страна, мениджърите трябва да окуражават идеите, но преди това трябва да приемат, че няма разлика между мениджър, изпълнителен директор и обикновен служител, те са еднакви и трябва да им имаш доверие в еднаква степен“, допълва Боян.

Според него проблем в България – в обществото като цяло, не само в компаниите, е, че хората не чувстват, че имат право да предприемат действия. Просто си стоят и винаги говорят за „онези“. „Онези са с парите, онези взимат решенията, ние просто си стоим и сме бедни, гладни и тъжни. А всъщност ние създаваме „онези“, казва Боян.

“Самата структура на компаниите пречи на служителите да действат. Йерархията и безкрайните процедури например пречат да представиш своя идея – „О, трябва да отидеш при еди-коя си комисия, да подготвиш еди-какви си документи и да чакаш одобрение“, убеден е и Стив.

Естествено, витае страх, че ако дадеш на служителите си свобода, някои от тях ще се възползват – ще спрат да идват на работа, ще откраднат или просто няма да вършат нищо. „Да, може един или двама да злоупотребят, но като цяло хората ще ни възнаградят за свободата, която им даваме“, отговаря Стив. Той е готов да се обзаложи, че ако се сметнат парите, които компаниите дават за цялата система за контрол, с която се следят служителите – процедури, бюрокрация, дори камери за видеонаблюдение в офиса, цената ще е доста по-висока от това, което един може да открадне.

Стив недоумява защо хората ценят толкова много свободата в личния си живот, а когато отидат на работа, сякаш я затварят в кутия и валят оправдания: „Съжалявам, шефе, закъснях с 10 минути, може ли да отида до тоалетна, мога ли да се обадя по телефона“.

"Вече няма баланс, изгубили сме го. Управляваме чрез страх и хората не са мотивирани да създават интересни неща и да им хрумват страхотни идеи. Защото се страхуват или са отегчени, или просто не искат, или пък мразят шефа. Философията е: „Аз ще се правя, че работя, ти ще се правиш, че ми плащаш“, продължава Стив.

Той е категоричен, че недоверието ражда страх и негативизъм, а доверието – точно обратното – ражда позитивност.
„Трябва да елиминираме страха на работното място. Страхът е враг на продуктивността. Когато се страхуваш или се притесняваш какво ще каже шефът ти, ако си споделиш мнението или си позволиш да критикуваш, ако се притесняваш, че няма да получиш повишение или някой ще ти забие нож в гърба, това никак не стимулира брейнсторминга“, посочва Стив.

„Работил съм в производствена компания, където наказваха работниците, ако има дефект в продукта. Не само че ги глобяваха, ами и трябваше да идват в извънработно време, за да го поправят. И това какво ги карат да правят – просто крият дефекта и той отива директно при клиентите“, разказва Стив. 

Стив Кайл е роден през 1972 г. в Австралия. Завършва психология в University of Arizona през 1995 г., а през 2003 г. получава MBA в Souther-Cross University, Австралия. Бил е маркетинг директор на ISIS 2000 в Аризона, генерален мениджър на BMC Media в Сидни, управляващ директор на Inherint в Сидни и главен изпълнителен директор на IT компанията Sciant AG, където е обявен за един от най-добрите работодатели в България. В момента е изпълнителен директор на Xentio, компания за информационни бизнес решения.  Той е предприемач, чиято страст е да създава компании, в които хората са вдъхновени да оставят следа с идеите и въображението си. Автор е на „Манифест на играта“ за българското издание на конференцията за споделяне на идеи TEDxBG. Живее в България от 7 години и в момента преподава в Софийския университет.

Боян Бенев е консултант по стратегия и иновация за компании в България и чужбина. През 2007 г. е избран за “Млад предприемач на Великобритания" от списание Start Your Business. Автор е на “Малка книга за Бизнеса”, издадена през 2009 г.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


87
Още по темата: Стив КайлБоян Бенев
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
86
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 12 години
85 choveka sa pisali tuk.....teoritici.....deca.....obyrkani.......idoleogizirani.......bez kreativna misyl....... bez gram pozitivnost...........85 bylgarski teoritika..........i nito edin praktik.
85
2
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 12 години
айде, всички се изказаха Стив да не им пипа кочинката, бранят я, типично по български
84
2
 
6
 
! Отговори
ор преди 12 години
С по-голямата част от твърденията на тези специалистчета не съм съгласен! Правят генерални обобщения и заключения. Старите хора са казали, че петте пръста на човешката ръка не са равни, но новите юпита твърдят, че всички българи са еднакви и повечето лоши, а те добри? Ало, деца, кога станахте *** и ви почерняха задничетата. А как се правят класациите? За наш човек, който даде повече! Та тъй! Директор? Човек подписващ готови документи и изпълнаващ волята на работодателят си!
83
3
 
9
 
! Отговори
ко40 от село преди 12 години
незнам кое не разбирате, няма работа за всички и ще става по малко. а сме 21 век за да живеем за парче хляб, както в каменната ера, не сме и крави да ходиш на работа и да печелиш точно да преживяваш за да те доят утре пак. а технология има да има за всички нормално. в америка само 5 процента работят в индустрията и селското стопанство. значи 5 процента произвеждат храната и машините другите 90 процента в услугите. ти услуги ядеш ли
82
4
 
9
 
! Отговори
до Nobody преди 12 години
Точно хора като теб не са си изкаляли краката по черен път. А като те чета, май и провинция не си помирисвал. Хората са безработни, отчаяни, уморени, гладни, унизени, а ти философстваш, че търсели работа на бюро и не били "креативни" /писна ми от чуждици/ Какви бюра са те пасли, като индустрията е мъртва, а машините изядоха работните места? Където са работили 10, сега е вкарана една машина и само пакетирането е с човешко участие? Бизнеса си гледа печалбите, държавата не регулира противоречията!
81
1
 
10
 
! Отговори
пешо преди 12 години
то да копаме домати няма проблем, проблема е че *** ги берат вместо мен. и след като държавата не може да ти защити имота и здр. има ли смисъл от държава. и след като през 2011 нямаш пари за хляб и топло да ти и технологията. и не може всички да сме комп специалисти.
80
2
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 12 години
Когато от кадри хората се превърнат в "ресурси" какво искате? Преди беше отдел "Кадри", сега е "Човешки ресурси". Ресурсът няма отношение към работата и фирмата, защото него просто го използват и изхвърлят след употреба. Все още не сме народ от мазохисти.
79
5
 
4
 
! Отговори
Nobody преди 12 години
до Nobody Ясно, разбрах. Преквалификацията на кадрите задължително трябва да е такава, че да ги праща да работят на бюро. И накрая - много вожд, малко индианец. Нация от бюрокЛати. После що доматите турски, краставиците гръцки и прочие. Ама какво си хабя клавиатурата, вие сте по-наясно.
78
1
 
4
 
! Отговори
пешо преди 12 години
о пешо е крал и въоще не е работил. ами тоя с компитера като теб, който е горе и е шеф на пешо, като е учил много как не е забелязал, че пешо краде и сметката не излиза. ТОЙ ще копа ли домати. а фалирал банкер ще копа ли домати
77
2
 
4
 
! Отговори
пак от 56 до Стиви преди 12 години
абе какъв успешен бизнес има Стиви бе. обикновен консултан които се опитва да се продаде на някои заблудени души или да се набута в няко сладко проектче и да пуска горещ въздух за евро а пък да си плаща данъците в БГ. хаде Стиви моля ти се. и защо вси4ки подобни хубавци все се опитвате да разбирате от логистика като хал хабер си нямате от тая работа ами приказвате сладко сладко само общи работи. незнам кой би ви се вързал ЧЕСТНО от хората които им е ясно за какво иде реч
76
3
 
1
 
! Отговори
до Nobody преди 12 години
Марш да копаеш домати! Ти, ти, не се ослушвай!
75
1
 
3
 
! Отговори
до преди 12 години
в момента глобално човек изразходва за 1 година толкова суровини, за които на земята са и нужни 18 месеца да произведе, възвърне. а има и суровини за които са нужни милиони години. в обръщение количеството пари се равнява на три пъти земята. значи 2/3 от парите нямат никаква равностойност, в камъни даже.
74
2
 
4
 
! Отговори
Nobody преди 12 години
Интересен пример с Пешо и вечерното училище.... Пешо да се преквалифицира на тея години в ИТ... Ами, няма да стане... Ама я му кажи на Пешо да ходи да копае домати ( за което не са му необходими допълнителни курсове ) и Пешо ще ти скочи на бой, щото Пешо е свикнал да крета тихо и кротко в БДЖ-то, квот може да гепи, ден да мине, друг да дойде, ама да копае... Кой?!? Той да копае?!?
73
3
 
1
 
! Отговори
до преди 12 години
кво ли се обяснявам, аз съм добре, вие ***. да живее капитализма със социалната си политика. да си виждал лъв да преследва антилопи докато ги избие всичките. това правят хората, не могат да излапат всичко, затова с пари е по лесно, тях може да ги вземе човек всичките, а другите супата
72
1
 
4
 
! Отговори
70 преди 12 години
Струва ми се, че не си виждал бизнес в България през плет с тия разсъждения и свободни съчинения, които си позволяваш да прокарваш за глобализацията на фона на съкращенията в БДЖ, и 50 годишния Пешо с вечерното училище. Ако нямам право ме опровергай и кажи как смяташ да използваш идеите и методиките описани в статията в него.
71
1
 
3
 
! Отговори
66 до 67 преди 12 години
Ами просто няма новина. Всеки, който работи на запад под една или друга форма си блажи съответните предимства - знаем това. Ставаше дума за България...
70
3
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 12 години
66явно не си чувал за глобализация, тука тръгнали някви хора да ни убеждават в българия така било щото видиш ли.. имало било османско робство, ей чшшш, това преди колко века беше, или пък че нашите не правили добри печалби - ми кой ги спира да излизат на чуждия пазар да правят добри печалби, било захаросано -ей тва най-много ми хареса, въобще.... Трябва да се осъвремени Алеко с някоя нова притурка "Бай *** прави бизнес" (то всъщност май там имаше нещо по тая тема)
69
0
 
7
 
! Отговори
до 68 преди 12 години
Ако прочетеш внимателно поста ми, ще разбереш, че не обвинявам никого. Обяснявам как е при нас, програмистите. Нас трудно ни мачкат, защото освен, че имаме избор, получаваме достатъчно пари за да се чувстваме свободни хора, във всеки един смисъл на думата.
68
2
 
4
 
! Отговори
до 63 преди 12 години
пак се връщаме към БДЖ. и работника пешо от село бабово който е на 50 и е завършил средно вечерно. сега пешо ще кара един курс как се вкл компитер към тр. борса и ще дойде при теб в айти сектора.как все се обаждат хора дето имат добре платена работа в момента и си мислят че всички други са мързеливи или ***, или двете и не заслужават повече да живеят.
67
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 12 години
66И какво от това ? Бизнесът е гъвкав и не е ограничен по местоживеене.